Już jutro – obchody górniczego święta

03.12.2021

Jutro w Zabrzu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach naszego regionu, odbywać się będą obchody górniczego święta, Barbórki. Kolejny raz, z uwagi na epidemię koronawirusa, będą one miały symboliczny wymiar.

Na godz. 7.00 zaplanowano tradycyjną pobudkę górniczą spod pomnika Braci Górniczej, gdzie złożone zostaną także kwiaty. Natomiast o godz. 9.00, w kościele pw. Świętego Krzyża w Zabrzu, odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji górników i ich rodzin. Po nabożeństwie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem obok kościoła.

Barbórka dla Zabrza, miasta historycznie związanego z górnictwem, to wyjątkowe święto. W kościołach odprawiane są msze święte w intencji górników, przy figurkach i kapliczkach św. Barbary składane są kwiaty.

W tym dniu brać górnicza wspomina również kolegów, którzy zginęli podczas szychty, składają kwiaty i zapalają znicze pod pomnikami upamiętniającymi zmarłych górników.