Covid-19. Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących i zmienione limity osób

30.11.2021

W trakcie wczorajszej konferencji minister zdrowia poinformował, że z uwagi na wysokie wskaźniki dziennych zachorowań na COVID-19 i nową mutację koronawirusa, która pojawiła się na świecie wprowadzone zostana nowe obostrzenia. Od 30 listopada do 13 grudnia obowiązywał będzie zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka – Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Wydłużona kwarantanna będzie dotyczyła również osób wracających z krajów non-Schengen. Od 1 grudnia zmienią się także limity osób m.in. w restauracjach, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach.

Zakaz lotów i zmiany w kwarantannie dla podróżujących

Chcąc opóźnić moment, w którym nowa mutacja koronawirusa dotrze do naszego kraju od 30 listopada do 13 grudnia wprowadzono zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:

  • Botswany,
  • Eswatini,
  • Lesotho,
  • Mozambiku,
  • Namibii,
  • RPA,
  • Zimbabwe.

Ważne! Osoby wracające w tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia br. wprowadzono także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Co się zmieni?

Kwarantanna wydłużona została do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Zmiany w limitach osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia br. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)

Zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).

Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).

Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2).

Więcej na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-kwarantanny-dla-podrozujacych-i-zmienione-limity-osob