To już dzisiaj! Koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320

26.11.2021

Po ubiegłorocznej, pandemicznej przerwie do Zabrza powraca Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320. Chociaż organizatorzy nie zapomnieli o swojej publiczności w czasie lockdownu, opłakując śmierć Patrona Festiwalu filmową impresją Agnus Dei w trakcie online’owej edycji poziomu 320, dopiero teraz będzie można pożegnać Mistrza jego muzyką wykonywaną na żywo z udziałem publiczności.

– Cieszę się niezmiernie, że udaje się kontynuować Festiwalowe działania wszak za rok hucznie będziemy obchodzić zbiegający się ze 100-leciem Miasta jubileusz 10- lecia Festiwalu. W tym roku zaś Kameralnie, ale jak zwykle na najwyższym poziomie i ponownie z udziałem publiczności uczcimy jeszcze raz naszego Patrona Krzysztofa Pendereckiego. Bądźcie z nami od 26 do 30 listopada – zaprasza dyrektor Festiwalu Jurek Dybał.

Festiwal zainaugurował swoją działalność 22 października 2013 roku, towarzysząc obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego, który świętowaliśmy w obecności samego patrona wydarzenia. Tegoroczna, IX edycja to zapowiedź kolejnego spotkania muzyków najwyższego formatu. Tym razem usłyszymy: Massimo Mercelli, Sinfoniettę Cracovię i Kwartet Śląski.

26. listopada o godz. 19.00 już po raz dziewiąty podziemia kopalni Guido wypełnia się muzyką Krzysztofa Pendereckiego, tym razem w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, który poza interpretacją jednego z ostatnich dzieł Kompozytora IV kwartetu smyczkowego towarzyszyć będzie włoskiemu fleciście Massimo Mercellemu. Wspólnie z tym wybitnym interpretatorem twórczości Pendereckiego, a prywatnie jego wielkim przyjacielem wykonają fletową wersję Kwartetu klarnetowego o znamiennym tytule Abschied/Pożegnanie. Wieczór zaś zwieńczą Kwartetem fletowym Wolfganga Amadeusza Mozarta D-dur KV 285.

Choć tytuł tegorocznej edycji brzmi Kameralnie nie zabraknie elementów multimedialnych. Koncert zostanie poprzedzony projekcją psychodelicznego, artystycznego filmu lalkowego Maska z muzyką Krzysztofa Pendereckiego De natura sonoris. Film w reżyserii braci Quay oparty jest na podstawie prozy Stanisława Lema, którego rok w stulecie urodzin właśnie obchodzimy. Film można też będzie oglądać w trakcie zwiedzania kopalni na poziomie 320 przez tydzień od rozpoczęcia Festiwalu.

Z kolei 27. listopada o godz. 17.30 w Filharmonii Zabrzańskiej w trakcie koncertu Penderecki/s Sinfonietta(s) w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała będzie można na żywo usłyszeć utwory z Albumu o tym samym tytule, nagranego dla prestiżowej wytwórni Sony Classical w hołdzie zmarłemu Patronowi Festiwalu i współzałożycielowi Orkiestry. Oprócz tytułowych Sinfoniett Kompozytora, w tym Sinfonietty Nr 2 – orkiestrowej permutacji kwartetu Abschied/Pożeganie, w programie koncertu znajdzie się też kompozycja, którą Maestro Penderecki najczęściej dyrygował Sinfoniettą Cracovią, prawdziwy przebój muzyki kameralnej, Serenada E-dur op. 22 Antonína Dvořáka. Nie obejdzie się też bez premier. Solistą tego koncertu będzie bowiem pełniący funkcję artist in residence Festiwalu Massimo Mercelli. Dla niego właśnie słynny minimalista amerykański, autor muzyki do filmu The Piano, Michael Nyman napisał Koncert fletowy nr 2, który swą polską premierę będzie miał na Zabrzańskim Festiwalu.

Więcej informacji nt. tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego znajdziecie Państwo TUTAJ.