Przed nami ostatnie spektakle w ramach XX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”

22.10.2021

W ciągu najbliższych dwóch dni zobaczyć będziemy mogli jeszcze trzy spektakle, które wystawione zostaną w naszym mieście w ramach XX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Dzisiaj, o godz. 19.45, Teatr Polski z Bielska-Białej zaprosi nas na „Wyspę Kalinę” w reż. Agaty Puszcz. Jutro, o godz. 18.00, filia w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie wystawi o godz. 18.00 sztukę pt. „Będzie znak”, a o godz. 17.30 i 19.15 Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na spektakl pt. „Debil”.

W niedzielę, o godz. 18.00, na scenie kameralnej zaplanowano koncert „W Krainie Miło9ści – Cohen”.

Festiwal, na który składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, od dwudziestu lat organizuje Teatr Nowy oraz Miasto Zabrze. Ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym i in.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in. : z Wałbrzycha, Legnicy, Teatry Barakah, Ludowy i J. Słowackiego z Krakowa, Żydowski z Warszawy, Polski z Bielska – Białej, Těšínské Divadlo z Český Těšín, Instytut Grotowskiego z Wrocławia oraz spektakle Akademii Teatralnej z Wrocławia oraz Białegostoku.

Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących m.in. „W krainie miłości” – koncert piosenek ze spektakli Teatru Nowego, „Z miasta historie” – sentymentalna muzyczna opowieść o naszej codzienności, w wykonaniu Błażeja Peszka i Michała Lazara, dyskusje z twórcami przedstawień, czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych, „Smykom rzeczywistość przedstawiona” czyli prezentacje dla najmłodszych.

Festiwal potrwa do 24 października. Tego dnia ogłoszony zostanie werdykt jury.

Pełen repertuar i bilety na stronie https://teatrzabrze.pl/festiwal-2021/