Obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego wpisane na listę Pomników Historii

21.10.2021

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia tablic gospodarzom obiektów wpisanych na prestiżową listę Pomników Historii. Wśród dziesięciu uhonorowanych miejsc znalazły się obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zabrzańskie zabytkowe kopalnie uznane zostały za ważne świadectwo dziedzictwa przemysłowego i dziejów kluczowej gałęzi przemysłu górnośląskiego. W skład zespołu wchodzą kopalnia Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna oraz kopalnia Guido.

Dzisiejsza uroczystość dopełnia pięknego dzieła. Dziękuję Państwu za to, że dbacie o niezwykłe świadectwa naszej historii i tradycji. Dzięki Waszej pieczy nad tymi obiektami, one są dzisiaj wspaniałym źródłem wiedzy – podkreślił Andrzej Duda, wręczając okolicznościowe tablice zarządcom i opiekunom obiektów. – Lista Pomników Historii to wyjątkowy status, który podnosi zabytki na piedestał i zapewnia im szczególną ochronę – dodał.

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Dotychczas Prezydent RP nadał tytuł Pomników Historii 54 obiektom zabytkowym.

– Jeszcze 15 lat temu niewielu wierzyło w możliwość powodzenia tego ambitnego zadania, jakim było uratowanie obiektów poprzemysłowych i sprowadzenie na szlak postindustrialny do naszego miasta turystów. Dziś wiemy, że udało nam się ten cel zrealizować. Z myślą o kolejnych pokoleniach ocaliliśmy dziedzictwo naszych przodków. Jak zostało powiedziane w czasie uroczystości: „Nie ma rozwoju społeczno-gospodarczego we współczesnym świecie bez dbałości o zabytki i kulturę. To jest jeden z wielkich mechanizmów rozwoju gospodarczego.” Aby wiedzieć dokąd zmierzamy, musimy pamiętać skąd pochodzimy i jaka jest nasza tożsamość. Wszystkim którzy zaangażowali się w realizację tego ważnego projektu serdecznie dziękuję – powiedziała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Obok zabrzańskiego kompleksu obiektów poprzemysłowych na liście Pomników Historii znalazły się także m.in.: Zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie, ośrodki sakralne w Czerwińsku, Orawce i Staniątkach oraz całe zespoły miejskie z ich krajobrazem w Nowym Wiśniczu i Tykocinie.

Warto przypomnieć, że na rewitalizację dziedzictwa poprzemysłowego w Zabrzu wydano w ostatnich latach ponad 300 mln zł, z czego większość stanowiły środki zewnętrzne pozyskane m.in. z Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz budżetu państwa. Tylko w tym roku z myślą o mieszkańcach zakończony został remont strefy „Carnall” oraz wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego.