Już jutro wystartuje XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”

15.10.2021

Czternaście spektakli, na które składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, imprezy towarzyszące – w tym koncert i czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych – to wszystko czeka na miłośników teatru w ramach jubileuszowej, dwudziestej edycji Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.

Festiwal od dwudziestu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy. To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym i in.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in. : z Wałbrzycha, Legnicy, Teatry Barakah, Ludowy i J. Słowackiego z Krakowa, Żydowski z Warszawy, Polski z Bielska – Białej, Těšínské Divadlo z Český Těšín, Instytut Grotowskiego z Wrocławia oraz spektakle Akademii Teatralnej z Wrocławia oraz Białegostoku.

Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących m.in. „W krainie miłości” – koncert piosenek ze spektakli Teatru Nowego, „Z miasta historie” – sentymentalna muzyczna opowieść o naszej codzienności, w wykonaniu Błażeja Peszka i Michała Lazara, dyskusje z twórcami przedstawień, czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych, „Smykom rzeczywistość przedstawiona” czyli prezentacje dla najmłodszych.

Festiwal potrwa do 24 października. Tego dnia ogłoszony zostanie werdykt jury.

Pełen repertuar i bilety na stronie https://teatrzabrze.pl/festiwal-2021/