Klub sportowy Sparta Zabrze obchodził swój setny jubileusz

27.09.2021

W ub. roku klub sportowy Sparta Zabrze obchodził setną rocznicę istnienia, jednak ze względu na pandemię organizacja obchodów nie była wtedy możliwa. Za to teraz udało się nadrobić obchody z nawiązką – zorganizowano turniej piłki nożnej dla dzieci, wyjątkową wystawę w Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz uroczystą galę dla osób związanych z klubem, w tym m.in. byłych i obecnych zawodników, trenerów, działaczy i pracowników. Z ramienia zabrzańskiego w wydarzeniu uczestniczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Turniej piłki nożnej dla dzieci z okazji 100-lecia klubu odbył się 24 września na Stadionie Sparty. Na trybunach zasiedli m.in. mistrzowie Polski – Jerzy Gorgoń i Ryszard Cyroń – wychowankowie Sparty Zabrze. W turnieju udział wzięli zawodnicy z Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze,  SKS Gwarka Zabrze oraz Sparty Zabrze. Rozgrywki wygrała drużyna gospodarzy, wygrywając oba rozegrane mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna Górnika Zabrze, a Gwarek Zabrze zajął trzecie miejsce.

Z okazji jubileuszu Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało specjalną wystawę poświęconą klubowi KS MOSiR Sparta Zabrze. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Początki klubu Sparta Zabrze sięgają 1920 roku, kiedy podczas Zjazdu Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej w Bytomiu powołano dwa kluby: Piast Mikulczyce i Jedność Rokitnica. W 1973 roku klub zmienił nazwę na GKS Sparta Zabrze, by 17 lat później przemianowano go na KS MOSiR Sparta Zabrze.

W 2021 roku klub Sparta Zabrze obchodzi już 101 rocznicę, jednak ze względu na pandemię organizacja obchodów nie była możliwa w poprzednim roku.