Industriada 2021 już za nami

13.09.2021

11 września, pod hasłem “Technika. To Was zaskoczy!”, odbyła się 12. edycja Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki zorganizowano w tym roku w 36 zabytkach techniki usytuowanych w 23 miejscowościach województwa śląskiego. Wśród nich nie mogło zabraknąć Zabrza. To właśnie w naszym mieście odbył się finał tegorocznych obchodów, a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu po raz kolejny było jednym z głównych organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia.

Impreza rozpoczęła się w samo południe w Czerwionce-Leszczynach, gdzie na terenie osiedla familoków wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Oficjalne zakończenie przygotowano w Sztolni Królowa Luiza. W zabrzańskim kompleksie można było m.in. poznać bliżej wyjątkowe wynalazki , które wpłynęły na rozwój przemysłu. Podczas pracy zaprezentowała się pochodząca z 1915 r. unikatowa parowa maszyna wyciągowa. W naziemnej Strefie Carnall nie zabrakło również atrakcji artystycznych. Zagrał polski zespół rockowy Chemia, a gwiazdą wieczoru był MROZU. Aktorzy teatru ulicznego zaprezentowali z kolei show “Grawitacja” wzbogacony o pokaz laserów oraz taniec oparty o techniki powietrzne.

Park 12C zaprosił do Podziemnego Miasta Robotów. Można było również wziąć udział w zajęciach muzycznych “Rytmy czarne jak węgiel” lub kreatywnych warsztatach ze zdobienia bawełnianych toreb. W programie nie zabrakło też podziemnego rejsu pod ulicami Zabrza trasą wodną Sztolni Królowa Luiza.

Kopalnia Guido zaprosiła na premierowy pokaz zmienionej trasy Mroki Kopalni. Podczas zwiedzania nieprzeniknioną ciemność górniczych wyrobisk rozpraszał jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej.

W Szybie Maciej budowano z odpadów rakietę, która była napędzana wodą z miejscowego ujęcia. Można było zwiedzić z przewodnikiem zabytkowe obiekty i obejrzeć spektakl “Buzz Grow” na podstawie sztuki Kamili Oleksiak.

– Po raz kolejny zrewitalizowane przez nas przestrzenie postindustrialne stanowiły ważny element Industriady – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Na rewitalizację obiektów poprzemysłowych wydaliśmy ponad 300 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowiło pozyskane przez nas dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. dzięki temu Zabrze stało się liderem turystyki poprzemysłowej – dodaje prezydent.