Na placu Wolności trwa wystawa “Górska Odyseja”

08.09.2021

W ramach frankofońskiego projektu dramaturgicznego “10 na 10”, który potrwa w Zabrzu do 19 września na placu Wolności podziwiać możemy wystawę ekologiczną “Górska Odyseja”, która koncentruje się na temacie rosnącej ilości odpadów. Ekspozycja jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku realizowanej przez Credit Agricole i spółkę leasingową EFL. Pomysłodawcy wystawy pokazują, że każdy śmieć moze stać się dziełem sztuki – od plastikowej obrośniętej skorupiakami butelki zaczynając na zastygłej piance poliuretanowej kończąc.

W ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, w styczniu br. rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji Bałtycka Odyseja oraz w górach. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Patronat nad akcją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Więcej nt. projektu dramaturgicznego “10 na 10” przeczytacie Państwo TUTAJ.