Trwa kolejna edycja projektu dramaturgicznego “10 na 10”

07.09.2021

W Zabrzu trwa właśnie kolejna edycja frankofońskiego projektu dramaturgicznego “10 na 10”. W ramach projektu do Zabrza przyjechało dziesięciu dramaturgów z krajów frankofońskich, takich jak: Francja, Szwajcaria, Belgia, Kanada oraz kraje Afryki, których zadaniem jest napisanie dziesięciu sztuk dla polskiej i międzynarodowej młodzieży uczącej się języka francuskiego.

Każda z powstałych sztuk ma dziesięć stron z podziałem na role dla minimum dziesięciu aktorów. W ubiegłej edycji tematem przewodnim była solidarność. W tym roku pisarze pochylą się nad zagadnieniem ekologii, która jest ważnym temat dla współczesnego świata i młodzieży. Nie przypadkowo zatem wydarzenie ma miejsce w Zabrzu, mieście postindustrialnym, którego polityka proekologiczna wielokrotnie nagradzana była na arenie krajowej i międzynarodowej.

Uczestnikami projektu są nie tylko dramaturdzy, ale również dziennikarze i delegacje dyplomatyczne francuskojęzycznych krajów. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z nauczycielami, uczniami i autorami piszącymi sztuki oraz warsztaty pedagogiczne dla nauczycieli z całej Polski. Natomiast efektem końcowym projektu będzie wydanie książki z dziesięciu sztukami, które trafią do nauczycieli i młodzieży z ponad 80 krajów.

W tegorocznej edycji wydarzenia wybrani w drodze konkursu dramaturdzy pochodzą z czterech krajów: Francji (Béatrice Bienville, Clara Benoit-Casanova, Lucie Depauw), Kanady (Martin Bellemare, Mathilde Perrault-Archambault), Szwajcarii (Thomas Miauton, Benjamin Knobil, Elise Hofner ) oraz Belgii (Laurent Van Wetter, Céline De Bo ). Wydarzenie potrwa do 19 września.