60 lat Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. profesora Wojciecha Starzewskiego

07.09.2021

4 września, w Domu Muzyki i Tańca odbyły się uroczystości związane z 60-leciem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. profesora Wojciecha Starzewskiego – Szpitala Miejskiego w Zabrzu. To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na południu Polski. Podczas obchodów zostało wspomnianych wiele ważnych chwil związanych z historią placówki.

Zabrzański szpital nieustannie się zmienia. Kilka lat temu oddano do użytku nową siedzibę CZKiD, powstało tu także lądowisko dla helikopterów i zupełnie nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy.

W ostatnich latach Miasto Zabrze przeznaczyło na modernizację i rozbudowę szpitala – w tym także na utworzenie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – ok. 150 mln zł.

Utworzony w 2019 roku Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów kosztował 36 mln zł. W ramach zadania wybudowano nowy budynek szpitalny wraz z łącznikami, ciągami komunikacyjnymi oraz lądowiskiem helikopterów na dachu obiektu, służącego Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu. Na I piętrze nowo wybudowanego budynku znajduje się oddział łóżkowy – ginekologiczny z jedną salą zabiegową, natomiast na II piętrze – nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi. Przedmiotem inwestycji była również przebudowa, remont oraz rozbudowa Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. Ponadto szpital dysponuje całodobowym zapleczem diagnostyczno – zabiegowym, blokiem operacyjnym, działem obrazowania, laboratorium i oddziałami łóżkowymi z niezbędnym zapleczem, potrzebnym do utworzenia oddziału medycyny ratunkowej SOR.

Lądowisko dla helikopterów zlokalizowano na dachu budynku, na wysokości ponad 20 m. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, które skracają czas oczekiwania na fachową pomoc jest nie tylko lądowisko, ale bezpośrednie skomunikowanie z miejscem, w którym pacjentowi jest udzielana specjalistyczna pomoc.

– Inwestycje w ochronę zdrowia to jeden z priorytetów dla naszego samorządu. Od lat modernizujemy Szpital Miejski – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wykonaliśmy jego termomodernizację oraz zbudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka za kwotę ponad 44 mln zł. Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to kolejny etap rozwoju placówki, który kosztował nas ponad 36 mln zł. Te inwestycje umacniają markę miasta na medycznej mapie aglomeracji i kraju.

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Znajduje się tu 370 łóżek, funkcjonują oddziały: Chorób Wewnętrznych z profilem Dermatologicznym, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001” oraz „Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł „Perły Medycyny”.