Dzień Działkowca ROD “Zacisze”

06.09.2021

W miniony weekend w naszym mieście w Rodzinnych Ogrodach Działkowych “Zacisze” hucznie obchodzono Dzień Działkowca, który co roku jest okazją do wyrażenia wdzięczności działkowcom za ich pracę, a także podziękowania za zebrane plony.

– Działkowcy chronią i wspierają kultywowanie ponad stuletniej tradycji. Ogródki działkowe na trwałe wpisały się w krajobraz Zabrza. Dzięki temu cieszyć się możemy trzydziestoma pięknymi ogrodami w wielu częściach miasta stanowiącymi przykład, jak łączyć pracę z rekreacją i wypoczynkiem. Za te wszystkie działania składam Państwu serdeczne podziękowania. Dziękuję także za cenny wykład w życie społeczne miasta – mówił podczas uroczystości Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Zabrze.

Rodzinne Ogródki Działkowe “Zacisze” otrzymały 50 tys. zł wsparcia w ramach dotacji celowych udzielonych na zadania związane z rozwojem ogrodów oraz modernizację infrastruktury. Kwota dofinansowania pozwoli na wykonanie docieplenia i zmianę ogrzewania w Domu Działkowca.

Warto wspomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.