Wielki Dzień Pszczół w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

09.08.2021

8 sierpnia w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu zaroiło się od pszczół i to dosłownie, i w przenośni. W programie Wielkiego Dnia Pszczół znalazły się spotkania ze znawcami tematyki pszczół i pszczelarstwa, a także liczne warsztaty dla najmłodszych. Współorganizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

Dzień wypełniło wiele ciekawych warsztatów, m.in. tworzenie lapbooków, budowanie domków dla owadów, robótki na paluszkach – dzianinowe owady czy też legoLEM – budowanie z klocków LEGO. Jedną z atrakcji niedzielnego wydarzenia były warsztaty ekologiczne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników Dnia Pszczół. Wspólnie z dziećmi organizatorzy warsztatów starali się dociec, jak się czują pszczoły w mieście i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego miód jest słodki.

Najmłodsi przekonali się, że recykling ma wymiar praktyczny, a bycie eko jest… dziecinnie proste! Elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci zostały podczas zajęć zamienione w prawdziwe dzieła sztuki. Uczestnicy wykonywali pszczoły – mieszkanki kolorowego ula – wraz z ich pszczelim domkiem, a także zaprojektowali nietypowy plaster miodu.

O sekretnym życiu pszczół opowiadali: Piotr Socha – autor książki „Pszczoły”, Urszula Mazurowska oraz Alina Przydatek i Anna Szczypka.

Na stoiskach wystawienniczych prezentowano pasiekę wędrowną, naturalne kosmetyki oraz rękodzieła.

Wydarzeniu towarzyszył koncert plenerowy Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, która zagrała m.in „Pszczółkę Maję”.

Dzień Pszczół realizowany był w ramach projektów „dyLEMaty i poLEMiki” oraz „Książka na piątkę: finał”, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.