W Domu Muzyki i Tańca otwarto Kawiarnię Artystyczną

30.07.2021

Wczoraj, na gastronomicznej i kulturalnej mapie Zabrza przybył nowy lokal – oficjalnie otwarto Kawiarnię Artystyczną. Będzie tu można dobrze zjeść, zaczynając już od śniadania, pokosztować słodkości, a także wybrać coś z szerokiej gamy napoi. Nowa kawiarnia to efekt szerszej modernizacji DMiT, która miała miejsce na przestrzeni ostatniego roku, a objęła też m.in. kompleksowy remont sanitariatów.

W oficjalnym otwarciu nowego lokalu w DMiT udział wzięli m.in.: przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, zastępcą prezydenta Krzysztofem Lewandowskim, przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, dyrektor DMiT Wiesław Śmietana i in.

Warto wspomnieć, że w 2019 roku minęło 60 lat działalności Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Zaczęło się w 1959 r. tradycyjną górniczą Barbórką, ale już w lutym następnego roku wystąpił tu Artur Rubinstein. Potem do Zabrza przyjechali m.in. Leonard Cohen, Chris de Burgh, B. B. King, Chick Corea, a także Jose Carreras i Montserrat Caballe, June Anderson, Michele Legrand. Śpiewali Buena Vista Social Club, Chór Aleksandrowa, Electric Light Orchestra, grali Pat Metheny, Paco de Lucia, Andy di Meola i Chris Botti. Swoje dni mieli fani Tangeredream, Smokie, Procol Harum, Marillion, orkiestry Glenna Millera i wiele innych zespołów, grup muzycznych i solistów światowej rangi. W tej galerii sław nie brakuje oczywiście polskich twórców z zabrzaninem Krystianem Zimermanem. Bywali również artyści opery i baletu, rewii na lodzie, kabaretu, cyrku oraz znani politycy.

Trudno wymienić wszystkich wielkich, którzy wystąpili w Domu Muzyki i Tańca w minionym półwieczu. Przez długie lata był on określany „Domem na szlaku gwiazd”. W ciągu 50 lat odbyło się tu ponad cztery tysiące koncertów z udziałem 7,5 mln widzów. Wielu światowej sławy twórców przyjechało do Zabrza, by uświetnić organizowany od kilkunastu lat przez zabrzańską Fundację Rozwoju Kardiochirurgii koncert Serce za Serce.

Obecnie Dom Muzyki i Tańca, po gruntownym remoncie, który przeszedł kilka lat temu, to jedna z najlepszych pod względem warunków technicznych i bezpieczeństwa scen koncertowych w Polsce – z widownią na 2000 miejsc i wspaniałym potencjałem organizacyjnym w postaci doświadczonego i w pełni profesjonalnego zespołu. Od wczoraj możemy odwiedzić tu także Kawiarnię Artystyczną, która zaprasza już od najbliższej soboty. W każdy czwartkowy wieczór zagra tu muzyka na żywo.