Bookcrossing w Szybie Maciej

15.07.2021

Zabrzański Szyb Maciej od lat stawia na ciekawe inicjatywy kulturalno-społeczne. Dlatego też od niedawna w Bistro, mieszczącym się na parterze Szybu Maciej, można napotkać niewielkich rozmiarów biblioteczkę – promuje ona ideę bookcrossingu. Poniżej – szczegóły akcji.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma dzielenia się literaturą w najprostszej możliwej formie – bezpłatnym przekazywaniu książek i popularyzacji czytelnictwa metodą “podaj dalej”. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a jej inicjatorem bym programista Ron Hornbaker, który swój pomysł nazwał właśnie “bookcrossingiem”, czyli wędrowaniem książek.

Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szanse na zgłębianie literatury tym, dla których kupno nowych książek jest sporym wydatkiem.

Dlatego od kilku dni w zabrzańskim Bistro Szyb Maciej można napotkać niepozorną, wciąż powiększającą się biblioteczkę. Zasada jest prosta – książkę można poczytać na miejscu, jeśli się spodoba można zabrać ją do domu. Aby wydawnictwa można było identyfikować, każda książka ma specjalną naklejkę informującą o tym, że pochodzi z bookcrossingu. – Zachęcamy do odwiedzania Szybu Maciej i uwalniania książek. Oczywiście chętnie przyjmiemy także nowe pozycje, które stopniowo będziemy uzupełniać w naszej kolekcji – tłumaczy i zachęca Mateusz Wróbel, kierownik marketingu i promocji zabrzańskiego Szybu Maciej.

Partnerem i opiekunem merytorycznym akcji jest Jolanta Niwińska, Ogólnopolski Koordynator Fundacji BookCrossing Polska z Bydgoszczy.