Spotkanie komitetu honorowego

07.07.2021

Dzisiaj, w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza odbyło się spotkanie komitetu honorowego wykonania pomnika pn. “Elektrokardiogram – prof. Zbigniew Religa”.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: włodarze miasta na czele z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, prof. dr hab. n. med. Marian Zembala – dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, dr Jan Sarna – dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, prof. Krzysztof Nitsch, przedstawiciel społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi.

Profesor Zbigniew Religa to postać wielkiego formatu, prekursor polskiej transplantologii – powiedziała podczas spotkania prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik – skutecznie przyczynił się do wzmocnienia wizerunku miasta jako istotnego ośrodka medycyny. Właśnie dlatego ten honorowy obywatel Zabrza zostanie upamiętniony poprzez wzniesienie pomnika na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy swojego imienia z ulicą Powstańców Śląskich.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br.

Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Warto wspomnieć, iż wybrany na autora pomnika prof. Zbigniewa Religi wybitny rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch – odznaczony został wczoraj Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył mu Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość, w trakcie której uhonorowano szczególnie zasłużonych mieszkańców naszego województwa, odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

W skład Komitetu Honorowego wchodzą:

• prof. dr hab. n. med. Marian Zembala – Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca,
  • dr Jan Sarna – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu,
  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek – kardiochirurg, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki, kierownik I Kliniki Kardiochirurgii GCM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • dr n. med. Grzegorz Religa – syn prof. Zbigniewa Religi, ordynator Oddziału Kardiochirurgicznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi,
  • dr n. med. Zygfryd Wawrzynek – Prezes Honorowy Klubu Sportowego Górnik Zabrze,
  • Jerzy Pabis – Przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Zabrze,
  • Dariusz Walerjański – Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze,
  • Julia Stanisz – przedstawiciel społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi,
  • Piotr Orzechowski – przedstawiciel społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi,
  • prof. Krysztof Nitch – wybitny artysta rzeźbiarz
  • Arkadiusz Gola – artysta fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików,
  • Katarzyna Kleczka Zdebel – dyrektor Centrum Informacji Kulturalnej w Zabrzu.