Muzeum Miejskie zaprasza na wystawy

05.07.2021

Przypominamy, że w Muzeum Miejskim w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz Galerii Café Silesia przy ul. 3 maja 6, do końca wakacji oglądać można wystawy przygotowane przez naszych muzealników.

WYSTAWY:

Polska i niemiecka propaganda plebiscytowa w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu”
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Przez kilkadziesiąt lat w zbiorach Działu Historii Muzeum Miejskiego w Zabrzu zgromadzono liczne eksponaty – ulotki, broszury, plakaty, wlepki i obrazki propagandowe z okresu plebiscytu, które teraz prezentujemy. Ich zadaniem było przekonanie uprawnionych do głosowania w tym plebiscycie do oddania głosu bądź za Polską, bądź za Niemcami. Polacy straszyli długami i ogromnymi reparacjami, które Niemcy będą musiały spłacać; zwracali uwagę na kwestię wyznaniową (Niemcy – luteranie, Polacy – katolicy), przypominali o wykorzystywaniu górnośląskich robotników przez niemieckich przemysłowców i wielkich posiadaczy ziemskich. Z kolei Niemcy straszyli polskim militaryzmem – wojną Polski z bolszewicką Rosją, zwracali uwagę na wyższość cywilizacyjną Niemiec, przypominali że Górnoślązacy z Niemiec otrzymali chrześcijaństwo.

Wystawę można  zwiedzać w muzealnej Galerii Café Silesia od 13 maja br.


“Erwin  Sówka”
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Artysta za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, został kilkakrotnie nagrodzony; otrzymał m. in. cegłę Janoscha (2012 r,), Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2013 r.) oraz Srebrny medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.). Był członkiem Stowarzyszenia „Barwy Śląska” w Rudzie Śląskiej.

Prace Erwina Sówki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie oraz w zbiorach licznych instytucji kultury m. in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Muzeum Miejskim w Zabrzu.

Prace prezentowane na wystawie  pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz kolekcji Arkadiusza Goli i Małgorzaty Kamińskiej.

Podczas zwiedzania wystawy można również obejrzeć film autorstwa Arkadiusza Goli i Michała Szalasta “Erwin Sówka, jaki był. Fragment”.


“Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B”
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców  Śląskich 3

Na wystawie prezentowane są pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego  Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku  przy kopalni Królowa Luiza Wschód.  Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładem pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów,łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta.
O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje wystawa.

Zapraszamy i przypominamy o nadal obowiązującym reżimie sanitarnym: noszenie maseczek, zachowanie dystansu pomiędzy zwiedzającymi oraz dezynfekcji rąk.