Strefa Carnall już otwarta

02.07.2021

2 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Strefy Carnall, naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu szczególna data, symbolicznie zamykająca kilkanaście lat prac rewitalizacyjnych prowadzonych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. W skrócie: 330 milionów złotych, 10 kilometrów podziemnych tras turystycznych i ponad 30 obiektów w 6 lokalizacjach w Zabrzu.

W uroczystości udział wzięli m.in.: wojewoda Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, komendant wojewódzki Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar oraz prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu Piotr Buchwald.

To dziś dzień wyjątkowy, kiedy dotykamy kolejnych wspaniałych zabytkowych przestrzeni – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dziękuję za ogromne wykonanie i zaangażowanie dyrektorowi Muzeum Górnictwa Węglowego, który zarządza zabrzańską przestrzenią postindustrialną. Bez ogromnego zaangażowania, bez serca, które włożyli tu wszyscy pracownicy muzeum nie było by tego sukcesu i tych pięknych odnowionych obiektów, które dzisiaj możemy podziwiać. Widzimy, w całej przestrzeni postindustrialnej, że króluje tutaj historia, turystyka i rekreacja. Jako gospodarz miasta dziękuję każdemu, kto przyłożył swoją cegiełkę aby takie wspaniałe obiekty powstały w Zabrzu.

Podczas uroczystość dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk otrzymał z rąk prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu Piotra Buchwalda Order Maltański za propagowanie i działanie na rzecz ratownictwa górniczego.

Trzeba też wspomnieć o latach trudnych prac w Sztolni, które zaowocowały otwarciem najdłuższej w Europie podziemnej trasy wodnej (w tym unikatowym wyrobisku gdzie od 2018 roku turyści pływają łódkami), wieloletniej, żmudnej pracy przy rewitalizacji zabytkowych obiektów, tworzących niezwykłą poprzemysłową przestrzeń, która otrzymała drugie życie i wreszcie o oczekiwaniu na ten właśnie moment, w którym w całej okazałości przedstawiona zostanie strefa Carnall.

Strefa Carnall (nazwana tak od charakterystycznego szybu górującego nad całością, będącego częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza), to zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku. Te poprzemysłowe budynki były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat, a część z nich stopniowo oddawana do użytku.

Kompleks Carnall

Ostatni, największy etap prac został zrealizowany jako część dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.

Wśród niedostępnych do tej pory obiektów, które zyskały drugie życie, należy wymienić m.in. maszynownię szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji cennego wyposażenia Muzeum. Dodatkową atrakcją jest wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna niezmiennie od 1915 r.– pokaz jej działania z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.

Dzięki zakończeniu prac rewitalizacyjnych, ten wyjątkowy zespół zabudowań, wzbogacony o nowe atrakcje, będzie doskonałym uzupełnieniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, umożliwiając spędzenie całego, aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu.

Każdy odwiedzający kompleks, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie: bogata oferta turystyczna rozbudowana o nowe przestrzenie i wystawy, wydarzenia kulturalne w industrialnej atmosferze, miejsce relaksu z rodziną i znajomymi – w te wakacje zabrzańskie zabytki będą tętnić życiem.

Zapraszamy dziś wszystkich chętnych na zwiedzanie!

W programie imprezy m.in.: gra terenowa dla najmłodszych –„Misja Ratownicza”, warsztaty z udziałem grupy teatralnej „Lufcik na korbkę”, pokazy ratownicze, w tym symulator kapsuły ratowniczej oraz koncerty: JARECKI o godz. 19:00, gwiazda wieczoru – BOVSKA o godz. 20:00.

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny

Dla tych, którzy nie dadzą rady dotrzeć w dniu otwarcia, nic straconego, przez całe wakacje czekają na nich następujące atrakcje:

• Zwiedzanie strefy Carnall (samodzielne lub z przewodnikiem);
  • Emocjonująca gra terenowa dla najmłodszych – podążaj za wskazówkami umieszczonymi na naszej mapie i doprowadź do końca Misję Ratowniczą!
  • Pub wraz z małym ,,co nieco” w budynku dawnej zmiękczalni;
  • „Carnall Festiwal” – od 10 lipca na melomanów i wszystkich spragnionych letniego chillu czeka weekendowy cykl muzyki na żywo i dj-skich setów na świeżym powietrzu.