Koncert Akademickie Zabrze – Akademicki Śląsk

21.06.2021

W Domu Muzyki i Tańca odbył się 19 czerwca uroczysty koncert „Akademickie Zabrze – Akademicki Śląsk”, zorganizowany w hołdzie pionierom nauki i medycyny. Gospodarzami wydarzenia byli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Spotkanie było okazją do integracji środowisk uniwersyteckich, politechnicznych oraz instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i innych, w celu podejmowania nowych wyzwań w nauce i medycynie. Koncertu wysłuchało wielu wybitnych lekarzy i naukowców, w tym m.in. prof. Jerzy Buzek (europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego), a także Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, reprezentujący Prezesa Rady Ministrów oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wydarzenie uświetniło odsłonięcie popiersia prof. Tomasza Cieszyńskiego (1920 – 2010) – znakomitego chirurga, chemika, wynalazcy, a przede wszystkim pioniera echokardiografii serca w świecie i pioniera bioinżynierii polskiej.

Muzyczną oprawę koncertu stanowiła muzyka filmowa Wojciecha Kilara oraz słynny koncert warszawski Addinsella w wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Obecnie Zabrze to miasto nauki i medycyny, niekwestionowane centrum medyczne z licznymi i utytułowanymi placówkami służby zdrowia, takimi jak m.in.: Śląskie Centrum Chorób Serca, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny czy Szpital Specjalistyczny. Powstaje również Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia” wraz z aulą wykładową. Inwestycja zlokalizowana jest w kampusie Politechniki Śląskiej. Celem „Assist Med Sport Silesii” jest stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych, dedykowanych wpieraniu firm działających w obszarze wdrażania wyrobów oraz technologii medycznych.