Filharmonia Zabrzańska zakończyła 71. sezon artystyczny

14.06.2021

“Wielkie przeboje wielkiego ekranu” to tytuł koncertu, który Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej zagrała na zakończenie tegorocznego sezonu artystycznego. Koncert tradycyjnie od pulpitu dyrygenckiego poprowadził dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej Sławomir Chrzanowski.

Wśród bogatego repertuaru wykonanego tego wieczoru przez muzyków znalazły się m.in. utwory z tak znanych produkcji filmowych jak: ,,Śniadanie u Tiffany’ego”, ,,Różowa Pantera”, ,,Forrest Gump”, ,,James Bond” i in. Nie zabrakło też kompozycji z polskich, kultowych filmów – tego wieczoru zabrzmiała m.in. muzyka Wojciecha Kilara z ,,Ziemi obiecanej”. O historii powstania utworu opowiadał sam maestro Sławomir Chrzanowski.

W trakcie koncertu, w imieniu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odznaczyła dziewięciu  muzyków medalem „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”.

– Dziękuję za Państwa ogromny wkład w upowszechnianie muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz za działania na rzecz rozwoju kultury muzycznej w naszym mieście, regionie i naszym kraju – zwróciła się do muzyków w trakcie koncertu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Państwa profesjonalizm i zaangażowanie w szerzenie kultury muzycznej pod kierunkiem maestro Sławomira Chrzanowskiego to doskonały przykład  aktywnego wsparcia, jakiego udziela miasto Zabrze instytucjom kultury.

Melomani gromkimi brawami nagrodzili filharmoników za wspaniały koncert.

Piątkowym koncertem Filharmonia zakończyła oficjalnie 71. sezon artystyczny. Sezon wyjątkowy, bo naznaczony pandemią i ograniczeniami wprowadzanymi w naszym kraju związku z sytuację epidemiczną. Przez kilka miesięcy nie mogliśmy się spotkać i posłuchać na żywo wspaniałych koncertów zabrzańskich muzyków. Odpowiedzią przygotowaną dla wiernych melomanów były jednak koncerty transmitowane online, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.