Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę Magdaleny Darmoń – „Tu”

09.06.2021

Dzisiaj, o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu otwarta zostanie wyjątkowa fotograficzna wystawa Magdaleny Darmoń pt.: „Tu”.

Jak sama autorka zdjęć mówi o sobie, przez wiele lat „uciekała“ z Zabrza. Studiowała w Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Strasburgu.  Podróżowała na drugi kraniec świata po to, aby wrócić i być TU. TU jest, żyje, fotografuje. I to stało się dla niej inspiracją do zdjęć, które znalazły się na ekspozycji.

Wystawa złożona jest z trzech części: „W“, „POMIĘDZY“, „POD“, a wszystkie składające się na nią kadry powstały TU – w Zabrzu i okolicach.

„W“: Zdjęcia z serii “W” były dla autorki swego rodzaju terapią społeczno-artystyczną. Gdy w marcu 2020 roku, z powodu początku pandemii koronawirusa, zostaliśmy zamknięci w domach, szybko zaczęła szukać dla siebie remedium. Niczego nie brakowało jej tak, jak spotkań z ludźmi!
Okna ich domów stały się dla niej bezpieczną przestrzenią do rozmów, uśmiechów, dyskusji, spojrzeń, a nawet wspólnej kawy, koncertu… i zdjęć.

„POMIĘDZY“: Tą serią dokumentu fotograficznego autorka chciała opowiedzieć historię zamkniętą „pomiędzy” tym co było ciężkie, ale skończyło się i tym, co jest przyszłe i trudne, a zarazem ekscytujące, 
bo nieznane. To historia, a właściwie uchwycone z niej dwa miesiące, od grudnia 2020 do lutego 2021 i wybrane kilka kadrów, ze Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Domu Samotnej Matki w Zabrzu. To przygoda złożona z okruchów zaufania, jakie powolutku zdobywała u  kobiet mieszkających w ośrodku. Czytana z ich twarzy, widoczna w ich postawie, odbita w relacjach, w gestach, schowana w słowach, zamknięta w oczach, często zamieciona, ukryta – tak nam się wydaje.

„POD“: To próba połączenia historii podziemi MOK i jego nowego oblicza ze świeżością i młodością wniesioną przez taniec Liliany Kowalskiej, studentki Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku Sztuki sceniczne. Ukryte „POD“ – tradycja, pamięć, historia i kreatywne „okiełznanie“ ich tańcem Lilianny, pozwoliły autorce na kadry budujące most pomiędzy starym i nowym, tradycyjnym i nowoczesnym, tym co było, i tym co wnosi młodość, sztuka i miłość do tańca.

tancerka, fotografia, plakat