Za nami II Turniej im. Włodzimierza Lubańskiego

07.06.2021
Wspólne zdjęcie na zakonczenie turnieju

II Turniej im. Włodzimierza Lubańskiego zorganizowany został w minioną niedzielę przez Fundację Górnika Zabrze, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta Zabrze.

Rozgrywki odbywały się na obiektach GKS Walka Zabrze przy ul. Jaskółczej 40. Mecze rozgrywano równocześnie na ośmiu boiskach dla kategorii wiekowej F (żak). Do Zabrza, poza lokalnymi zespołami, przybyły także drużyny z województw: podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. Możliwość rywalizacji na wysokim – ogólnopolskim poziomie otrzymały cztery zabrzańskie drużyny – dwie drużyny Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, SKS Gwarek Zabrze oraz funkcjonująca również na terenie naszego miasta szkółka piłkarska Bumerang.

Przedstawiciele organizatorów: Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Tomasz Młynarczyk – prezes Fundacji Górnika Zabrze, Łukasz Milik – dyrektor Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze oraz Damian Trześniewski – przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Rady Miasta Zabrze wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe statuetki oraz nagrody.

W rywalizacji udział wzięło w sumie prawie 320 zawodników – 32 drużyny z kategorii wiekowej U8 (tj. rocznik 2013 i młodsi).   

Po fazie grupowej (osiem grup), drużyny zostały podzielone do rundy finałowej walcząc w podziale na cztery grupy o miejsca 1-8, 9-16, 17-24, 25-32. 

Ostatecznie w najlepszej ósemce turnieju znalazły się drużyny: Górnika Zabrze, WKS Śląska Wrocław, Zagłębia Sosnowiec, RAPu Radomsko, Akademii BVB im. Łukasza Piszczka, Star Starachowice, SMSu Przemyśl, oraz AP21 Chrzanów – w systemie gier “każdy z każdym” z najlepszym bilansem punktowym gry zakończył RAP Radomsko, który ostatecznie podniósł puchar za zdobycie I miejsca w całym turnieju.   

– Z przyjemnością i podziwem patrzymy na sportowego ducha i zaangażowanie młodych piłkarzy prezentujących swoje umiejętności podczas turnieju – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszy ogromnie tak liczny udział drużyn z różnych stron kraju w piłkarskich zawodach oraz to, że Zabrze jak zwykle tętni sportowym życiem.

Turniej im. Włodzimierza Lubańskiego jest ściśle powiązany z celami, dla których powołana została Fundacja Górnika Zabrze. Wychowanie poprzez sport, w połączeniu z dbałością o historię samego klubu oraz jej legendy to tak naprawdę swego rodzaju geneza powstania całego wydarzenia. Do sportowych tradycji naszego miasta mogliśmy zaliczać już trwający blisko 20 lat. Turniej im. Ernesta Pohla dla kategorii wiekowej U18. Tym samym, wewnątrz Fundacji Górnika Zabrze zrodził się pomysł utworzenia podobnego wydarzenia przeznaczonego dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Pierwsza edycja, która zorganizowana została w roku 2020, przyciągnęła w sumie szesnaście drużyn – tj. ok. 160 zawodników.