Zabrze przestrzenią rozwoju

Odkrywamy osiedle Ballestrema w ramach projektu “Familoki”

04.06.2021

W najbliższą niedzielę o godzinie 15.00 zapraszamy do zwiedzania osiedla Ballestrema w ramach projektu “Familoki”. Podczas wycieczki poznamy najbardziej urokliwą kolonię patronacką w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica.

Osiedle robotnicze w Rokitnicy było jednym z najnowocześniejszych kolonii patronackich w Europie na początku XX wieku. Kompleks został stworzony przez hrabiego Franciszka von Ballestrema, jako odpowiedź na problemy mieszkaniowe pracowników jego kopalni węgla kamiennego Castellengo. Projekt osiedla wykonał pochodzący z Berlina Hans von Poellnitz. Architekt nadał mu wiejski charakter, ale zespół miał przewyższać standardem inne kolonie robotnicze.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! Wycieczka potrwa ok. dwóch godzin. Miejscem spotkania uczestników będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 31, przy ul. Jordana 7.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni o obowiązkowe zachowanie dwumetrowych odstępów między uczestnikami.

Organizatorem projektu “Familoki” jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje czternaście wycieczek. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji znajdą Państwo [TUTAJ]