Trwa XIV Metropolitalne Święto Rodziny

28.05.2021

Już jutro, w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, o godz. 16.00 w kinie Roma przy ul. Z. Padlewskiego 4 odbędzie się projekcja filmu “Słoń Benjamin”. Również w sobotę, o godz. 19.00, Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Hadyny zaprezentuje widowisko muzyczno-taneczne “Wesele na Górnym Śląsku”. Będzie je można zobaczyć online na Facebooku Zespołu oraz na jego kanale na Yotube. Natomiast w niedzielę, w ramach tegorocznej edycji MŚR odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

W tym roku już po raz czternasty w wielu miastach naszego regionu obchodzimy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń, w tym m.in. koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy i wystawy. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku, w trakcie przedsięwzięcia promowana jest rodzina i związane z nią wartości – macierzyństwo, ojcostwo, wychowanie młodego pokolenia, przekaz tradycji i wiary.

– W tym roku wprawdzie epidemia koronawirusa uniemożliwia spotkania w szerszym gronie, jednak paradoksalnie mamy więcej czasu dla siebie, naszych bliskich i rodziny. Stwarza to wiele możliwości promowania tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze – miłości i radości czerpanej z życia rodzinnego i jego lokalnej historii. Dlatego, aby wzmocnić rodzinne wspólnoty, podkreślić, że właśnie w rodzinie możemy się wzajemnie wspierać, udzielać sobie pomocy i pokonywać problemy, nie rezygnujemy z organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie potrwa do 12 czerwca, kiedy to w Piekarach Śląskich zorganizowany zostanie III Bieg Trzeźwości im. księdza Bronisława Gawrona (Stadion MOSIR – Las Dioblina).

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów.

Szczegółowe informacje dotyczące 14. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

W załączeniu plan imprez organizowanych w ramach tegorocznego MŚR.

Dokumenty do pobrania