Italia Jarosława Iwaszkiewicza

28.05.2021

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, o którym opowiadać będzie Robert Papieski.

Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem; współtworzył grupę poetycką „Skamander”. Był współpracownikiem „Wiadomości Literackich”, redaktorem naczelnym magazynu „Twórczość” oraz wieloletnim prezesem Związku Literatów Polskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisał wiersze, dramaty, powieści oraz eseje. Część jego wierszy stała się tekstami piosenek.

W swoich książkach opisywał między innymi Włochy, a szczególnie Sycylię, która przypominała mu jego Ukrainę. Italia Jarosława Iwaszkiewicza to dokładny opis miejsc, architektury, sztuki i tego wszystkiego, co go zachwyciło, od Wenecji po Sycylię. Pisząc wciela się nie tylko w rolę eseisty, ale także podróżnika, turysty oraz stałego bywalca. „Podróż do Włoch” czy „Książka o Sycylii” przedstawiają obraz tego kraju, jakiego już nie ma, innego niż znany współcześnie.

O autorze i jego podróżach opowiadać będzie Robert Papieski, eseista, tłumacz, edytor; adiunkt w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Autor książek “Powrót do Ravello” oraz “Ćwiczenia z patrzenia”. Przełożył m.in. powieść Leonida Cypkina “Lato w Baden”, wspomnienia Pawła Annienkowa “Gogol w Rzymie” oraz powieść Michaiła Kuzmina “Skrzydła”. Opracował pod względem edytorskim m.in. “Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza, korespondencję między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Czesławem Miłoszem, Pawłem Hertzem i Jerzym Lisowskim.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu “Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.