Wspomnienie ks. Herbera Hlubka przy Śląskim Stole

26.05.2021

W ramach Metropolitalnego Święta Rodziny zabrzańskie koło Związku Górnośląskiego zorganizowało kolejną odsłonę tradycyjnego spotkania „Przy Śląskim Stole”. Zebrani wspominali znanego zabrzańskiego duszpasterza akademickiego, ks. Herberta Hlubka.

Spotkanie odbyło się 25 maja w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu przy ul. Brodzińskiego 4. W trakcie uroczystości zorganizowanej w ścisłym reżimie sanitarnym zebrani mieli możliwość zapoznać się z przedpremierowym pokazem filmu dokumentalnego pt. „My z Niego wszyscy. Życie i Dzieło ks. Herberta Hlubka” przygotowanego przez Telewizję Zabrze.

Choć ks. Hlubka nie ma już z nami od lat, cieszę się, że jego dzieło i działania, które mu przeświecały przez lata duszpasterstwa, wciąż żywo trwają i są kontynuowane – dziękowała zgromadzonym Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Ksiądz Prałat Hlubek urodził się w 1929 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku, a cztery lata później rozpoczął pracę jako opiekun wspólnoty akademickiej w Zabrzu, prowadząc duszpasterstwo studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Jednocześnie pełnił funkcję duszpasterza akademickiego diecezji opolskiej, a w 1993 skierowano go do pracy jako diecezjalny duszpasterz diecezji gliwickiej, opiekujący się studentami Politechniki Śląskiej. Prowadził też Klub Inteligencji Katolickiej w Gliwicach, a w 2001 roku został laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Zmarł w grudniu 2013 roku w Gliwicach.