Trwają obchody XIV Metropolitalnego Święta Rodziny

25.05.2021

Za nami pierwsze wydarzenia organizowane w Zabrzu i w innych miastach naszego regionu w ramach XIV Metropolitalnego Święta Rodziny. W ub. niedzielę, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, miała miejsce liturgiczna inauguracja kolejnej edycji MŚR. Mszę św. w intencji jubilatów świętujących okrągłe rocznice ślubów sprawował abp Wiktor Skworc. Natomiast wczoraj, w trakcie uroczystej sesji, Sejmik Województwa Śląskiego przyjął oświadczenie o nazwie tożsamej z tegoroczną myślą przewodnią święta: „Dom rodzinny – bezpieczna przystań”.

– Dziękuję wszystkim radnym oraz zarządowi województwa za podejmowanie działań na rzecz rodziny – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dziękuję także za współpracę przy organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny zaangażowanym samorządom, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, instytucjom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz wszystkim, którym na sercu leży dobro rodziny.

W tym roku już po raz czternasty w wielu miastach naszego regionu obchodzimy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń, w tym m.in. koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy i wystawy. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku, w trakcie przedsięwzięcia promowana jest rodzina i związane z nią wartości – macierzyństwo, ojcostwo, wychowanie młodego pokolenia, przekaz tradycji i wiary.

– W tym roku wprawdzie epidemia koronawirusa uniemożliwia spotkania w szerszym gronie, jednak paradoksalnie mamy więcej czasu dla siebie, naszych bliskich i rodziny. Stwarza to wiele możliwości promowania tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze – miłości i radości czerpanej z życia rodzinnego i jego lokalnej historii. Dlatego, aby wzmocnić rodzinne wspólnoty, podkreślić, że właśnie w rodzinie możemy się wzajemnie wspierać, udzielać sobie pomocy i pokonywać problemy, nie rezygnujemy z organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie potrwa do 12 czerwca, kiedy to w Piekarach Śląskich zorganizowany zostanie III Bieg Trzeźwości im. księdza Bronisława Gawrona (Stadion MOSIR – Las Dioblina).

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów.

Decyzje o realizacji ww. wydarzeń będą podejmowane przez poszczególnych organizatorów w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących wytycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące 14. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

W załączeniu plan imprez organizowanych w ramach tegorocznego MŚR.

Dokumenty do pobrania