Bezpłatna mammografia dla zabrzanek

25.05.2021

Wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na powrót do zdrowia. Dlatego NFZ, w tym jego Śląski Oddział Wojewódzki zachęcają wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat do przebadania się w ramach akcji Mamo! Mamo! Mammobus! Do 30 maja w całym województwie zorganizowano dodatkowe postoje mammobusu. Choć okazją do badań jest Dzień Matki, akcja nie jest kierowana wyłącznie do mam. Może w niej wziąć udział każda z pań, która przez ostatnie dwa lata nie miała wykonywanej mammografii. 28 maja mammobus zaparkuje w Zabrzu (ul. Matejki 6).

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 na badanie warto się zarejestrować telefonicznie. Dzięki temu możliwe będzie sprawne prowadzenie badań z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na badania trzeba też zabrać ze sobą maseczkę.

Zapisywać się można, dzwoniąc pod numer: 58/ 325-76-02 lub 58/ 325-76-05 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Jak przygotować się na badanie?

  • Na badanie należy zabrać dokument tożsamości niezbędny do rejestracji.
  • Jeżeli wykonujemy mammografię po raz kolejny, warto zabrać zdjęcie i opis poprzedniego badania. Pomogą one lekarzowi zinterpretować nowe wyniki.

Do mammografii nie jest konieczne specjalne przygotowanie – to proste, krótkie i nieinwazyjne badanie rentgenowskie. Dobrze jednak nie zakładać biżuterii na szyję i ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie powinno się stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Mammografia jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i wykonywana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjentki. 

Regularne badanie jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi.