77. rocznica Bitwy o Monte Cassino

18.05.2021
Pomnik Monte Cassino

18 maja uczczono w Zabrzu 77. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar oraz przedstawiciele zabrzańskiej oświaty złożyli wieńce i zapalili znicze. 

– Bitwa o Monte Cassino to ważny symbol, który przez wiele lat nie pozwalał zapomnieć o niepodległości, niezawisłości, o tym że musimy walczyć o Polskę silną, wolną, niezależną i naszą wspólną – powiedział wiceprezydent Krzysztof Lewandowski. – Nie byłoby wspólnej Europy, nie byłoby wolnej Polski bez bohaterskich żołnierzy Polskich w trakcie II Wojny Światowej. Cześć ich pamięci!

Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik, zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu. W tragicznej bitwie z rąk wojsk niemieckich zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3, która od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.