Noc Muzeów 2021

14.05.2021

Już w najbliższą sobotę, 15 maja, w całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów. W całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. Z powodu pandemii wiele wydarzeń odbędzie się przede wszystkim online. Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21.00, 22.00, 23.00 oraz 24.00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś,
Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś,

15 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza.

Kopalni Guido, w ramach Nocy Naukowców, wybrać będzie się można do tamy wodnej na Poziomie 320. Zwiedzający zjadą autentyczną szolą górniczą aż 320 metrów pod ziemię, gdzie poznać będą mogli specyfikę pracy ściany wydobywczej i zagrożenia, z którymi spotykają się górnicy na dole. Co więcej – górnicza kolejka podwieszana zawiezie ich w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów – chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido. Tutaj poznać będzie można metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, a także co robić aby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Ci, którzy zdecydują się na taką wycieczkę, dowiedzą się czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300, a także zobaczą specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.

chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido
chodnik na poziomie 320 w Kopalni GuidoSztolni Królowa Luiza MGW zaprasza do zwiedzania Trasy Wodnej – jednej z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższej tego typu podziemnych tras w górnictwie węglowym. Przewodnicy opowiedzą o ludziach, dawnych czasach, miejscach i latach w których Sztolnia powstała, działała i się zmieniała.
Pokażą, jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznać można trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury – żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką.
Fragment podziemnych wyrobisk przechodzi się pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska.

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza
Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza

W ramach tegorocznej Nocy Naukowców w Sztolni Królowa Luiza zwiedzić będzie można także Podziemną Trasę Rodzinną. Zabawa i edukacja połączona została tu z aktywnym zwiedzaniem kopalni. W programie wycieczki przewidziano wędrówkę labiryntem górniczych korytarzy, podczas której poznać można niesamowity, baśniowy świat podziemi.
Pokaz pracy czynnych maszyn górniczych, a w tym spotkanie z 22 tonowym gigantem, wraz z pokazami multimedialnymi niewątpliwie zachwycą zwiedzających. Podziemna przygoda kończy się przejazdem kolejką górniczą Karlik.

Podziemna trasa rodzinna w Sztolni Królowa Luiza
Podziemna trasa rodzinna w Sztolni Królowa Luiza

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

https://fb.watch/5ubdTyI4hd/