W Zabrzu ruszył projekt Elektryczne Śmieci

28.04.2021

Zabrze, jako kolejne miasto na Śląsku, dołączyło do projektu Elektryczne Śmieci. Na ulicach naszego miasta stanęło 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie i tonery. Zabrzanie mogą teraz szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska oddawać elektroodpady ze swoich domów i mieszkań. Ogólnopolski projekt realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO jest rozwiązaniem bezpłatnym dedykowanym dla miast powyżej 40 tys. mieszkańców.

Liczba elektrycznych śmieci, które trafiają na rynek z każdym rokiem wzrasta. Według szacunkowych danych na świecie w 2019 roku wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektroodpadów. Eksperci przewidują, że w 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton.

– W naszych domach i mieszkaniach znajdują się elektroodpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane. Jestem przekonana, że zabrzanie będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników oraz infolinii, poprzez którą można zgłaszać odbiór sprzętów wielkogabarytowych – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza. – Bardzo się cieszę, że w Międzynarodowy Dzień Ziemi udowadniamy, że troska o środowisko naturalne nie jest trudna – wystarczą proste działania każdego z nas. Łatwo jest być eko – dodaje prezydent Zabrza.

Jednym z głównych założeń projektu Elektryczne Śmieci jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom pozbycia się elektroodpadów.

– W Zabrzu stanęło dziś dziesięć pojemników, aczkolwiek w przyszłości liczba ta może się zwiększyć w zależności od potrzeb samych mieszkańców. Mnogość lokalizacji sprawia, że każdy obywatel Zabrza będzie mógł szybko i łatwo pozbyć się elektrycznych śmieci nie tracąc czasu na dojazd i szukanie odpowiedniego kontenera. Warto również podkreślić, że elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu oraz wyjątkowa „sztuka ze śmieci” – tłumaczy Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu poświęcona zagadnieniom szeroko rozumianej ekologii. Na stronie dedykowanej uczniom, nauczycielom, rodzicom i pasjonatom znajdują się gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne czy artykuły naukowe.

– Istnieje wiele platform edukacyjnych o tematyce ekologii. To, co wyróżnia Szkolne Centrum Recyklingu od innych stron tego typu, to nieszablonowość. Wierzymy, że nauka może być zabawą, a zdobywanie wiedzy fascynującą przygodą. Na użytkowników czeka m.in. Strażnik Wehikułu Czasu, krnąbrna Księżniczka, pszczoły krainki oraz sowa… patronka portalu, która jest bohaterką trwającego właśnie konkursu. Zapraszamy mieszkańców Zabrza do udziału. Na zwycięzców czekają cenne nagrody – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci znajdą Państwo na stronie:
www.elektrycznesmieci.pl

Lista lokalizacji pojemników:

 • Centrum Północ
  ul. Wolności 185 a-c (w sąsiedztwie kiosków handlowych)
 • Zaborze Północ
  ul. Janika 13 (w sąsiedztwie kiosków handlowych)
 • Kończyce
  ul. Paderewskiego/ ul. Beskidzka (obok parkingu/ teren zielony)
 • Helenka
  ul. Jordana 45-47 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Rokitnica
  ul. Ofiar Katynia 40 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Maciejów
  ul. Kondratowicza (parking w okolicy kościoła)
 • Mikulczyce
  ul. 11 Listopada 161-163 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Guido
  ul. Sportowa 1a (parking w sąsiedztwie szkoły)
 • Osiedle Mikołaja Kopernika
  Al. Korfantego/ ul. Hermisza (parking przy Parku Jana Pawła II)
 • Makoszowy
  ul. Sejmowa/ ul. Kordeckiego (teren zielony)
Pojemnik na elektrośmieci