Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

28.04.2021

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego 2 maja w naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających ten wyjątkowy zryw narodowy. Obchody rozpoczną się w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu, gdzie o godz. 10.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykona wiązankę pieśni powstańczych.

O godz. 11.50 nastąpi symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych naszego miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik.

W godz. 12.30-13.30 zaplanowano przejazd samochodów militarnych Alejami Korfantego, ul. De Gaulle’a i ul. Wolności (podziwiać będzie można m.in. replikę pojazdu „Korfanty”). Kawalkada wystartuje spod kościoła pw. św. Andrzeja w Zabrzu.

O godz. 18.00 zaprezentowane zostanie widowisko muzyczne pt. “Powstanie w nas” przygotowywane wspólnie przez Filharmonię Zabrzańską oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Będzie je można zobaczyć online na kanale YouTube w/w instytucji.

Na fasadzie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu o godz. 21.00 wyświetlony zostanie mapping historyczny, który opowie o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne organizowane jest wspólnie z Biurem Programu “Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii “Śląsk wspólna sprawa”.

W ramach rocznicowych obchodów odbędą się jeszcze trzy wydarzenia.

Miasto Zabrze wspólnie z Centrum Handlowym Platan zaprezentuje wystawę poświęconą zabrzańskiemu powstańcowi – Robertowi Oszkowi. Ekspozycja dostępna będzie w pasażu głównym CH Platan od 29 kwietnia do 15 maja.

5 maja na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędzie się wykład i prezentacja historyka Zbigniewa Gołasza pt. “Robert Oszek – bohater z Zabrza”. Początek – godz. 17.00.

Natomiast 13 maja, również na Facebooku MBP w Zabrzu, zaplanowano spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, poświęcone jego książce pt. „Korfanty. Silna bestia”. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Rosenbaum (współautor książki “Wojciech Korfanty”).

III Powstanie Śląskie miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło 2 maja i trwało do 5 lipca 1921 r.

Więcej nt. III Powstania Śląskiego przeczytacie Państwo na stronie www.powstania.slaskie.pl

Foto: www.powstania.slaskie.pl