Już wkrótce w Zabrzu – Punkt Szczepień Masowych

07.04.2021

W miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców muszą powstać minimum dwa punkty szczepień, których wydajność dzienna wyniesie co najmniej 500 szczepień dziennie (w każdym punkcie). Jeden z nich funkcjonować będzie na podstawie istniejącego już punktu (PWDL – Populacyjny Punkt Szczepień), a drugi to tzw. Punkt Szczepień Masowych (PSM), który każde miasto musi zorganizować. W Zabrzu PSM przygotowywany jest wspólnie z Kardio-Med Silesia, czyli pierwszym parkiem technologii medycznych na Śląsku.

Zgodnie z planem, jego wydajność dzienna wyniesie ok. 800 dawek szczepionki dziennie, a miesięcznie ok. 20 tys. (równocześnie będą funkcjonować dotychczasowe punkty, które są w stanie zaszczepić ok. 800 os./tyg., czyli ok. 2500 os./mc).

PSM w Zabrzu powstanie w budynku Hali „Pogoń”. Będzie miał niezależne wejścia i wyjścia w wydzielonej części obiektu. To pozwoli na niezakłócone kontynuowanie działań prowadzonych na hali. Przygotowanie budynku polega m.in. na montażu ścianek modułowych oraz dostosowaniu instalacji światłowodowej i elektrycznej w zakresie doprowadzenia mediów.

Planowane jest utworzenie czterech zespołów kwalifikacyjnych i szczepiennych, w których skład wejdą m.in.: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Punkt ma pracować 10h/dobę, sześć dni w tygodniu.

Planowana data uruchomienia to 19 kwietnia br.

Foto: Handballzabrze.pl