Wybuch przy ul. Struzika 6 – część mieszkańców wraca do domów

01.04.2021

Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, mieszkańcy dwóch z trzech pionów klatki schodowej budynku przy ul. Struzika 6 w Zabrzu (od piątego piętra wzwyż), w której doszło do wybuchu, mogą wrócić dziś do swoich domów.

Jednocześnie, zgodnie z orzeczeniem rzeczoznawczy budowlanego działającego na zlecenie Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mieszkańcy pionu w którym doszło do wybuchu będą mogli wrócić do mieszkań dopiero po zakończeniu prac polegających na wymianie uszkodzonych płyt ściany obiektu.

Poszkodowani w skutek zdarzenia otrzymują pomoc miasta za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, który wypłaca zasiłki oraz świadczy bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną.

Warto docenić również inicjatywę wielu osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji, które włączyły się w niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu.

Na portalu zrzutka.pl mieszkańcy Zabrza i wszyscy ludzie dobrego serca przesyłają pieniądze na pomoc rodzinom z bloku przy Struzika. Zrzutkę uruchomili lokalni aktywiści, zajmujący się także organizacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Osobną zrzutkę uruchomiono także na tym portalu, ale pod nazwą “Dla uczniów ZSO 14 w Zabrzu i ich rodzin, poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu”. W tym przypadku inicjatorem była Rada Rodziców.

Organizowane są też zbiórki rzeczowe. Jedną z nich zainicjowała pani Sabina. Każdy, kto chce dołączyć do zbiórki, może to zrobić – rzeczy dla osób z budynku przy ul. Struzika będą magazynowane w Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Korczoka, która znajduje się około 200 metrów od bloku. Rzeczy będą składowane w sali nr 2 i 13. Chęć dołączenia do zbiórki można zgłosić pani Sabinie pod adresem: sabinaki@interia.pl