Kolejne łóżka respiratorowe w Śląskim Centrum Chorób Serca

31.03.2021

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przygotowanych zostało dwanaście dodatkowych łóżek respiratorowych. To miejsca dedykowane pacjentom chorym na COVID-19, którzy potrzebują intensywnej terapii.

Do tej pory w ŚCCS w Zabrzu funkcjonowało dwadzieścia pięć miejsc przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19, z czego siedem służyło pacjentom wymagającym intensywnej terapii. W trosce o mieszkańców Zabrza oraz Śląska, ilość łóżek respiratorowych została dziś zwiększona do dziewiętnastu.

– W ramach walki z trzecią falą pandemii koronawirusa przygotowaliśmy w ŚCCS  dodatkowe łóżka respiratorowe. To miejsca dla pacjentów, którzy najdotkliwiej przechodzą COVID-19. Deklarujemy gotowość utworzenia kolejnych, w razie zaistnienia takiej potrzeby – powiedział dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. dr hab. n. med. Marian Zembala.

Jak zapewnia prof. Michał Zembala, kardiochirurg i ordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, te 12 łóżek spełnia wszystkie wymogi sprzętowe i kadrowe dla zabezpieczenia chorych z COVID, którym respirator już nie wystarcza i potrzebne nawet może być ratowanie życia z pomocą ECMO, tam gdzie będą medyczne wskazania.

Śląskie Centrum Chorób Serca od ponad roku przyjmuje chorych z COVID wymagających pomocy kardiologicznej i kardiochirurgicznej. Teraz baza łóżkowa placówki powiększyła się z 7 do 19 łóżek respiratorowych. Co ważne, nadal w gotowości pozostają łóżka kardiologiczne.

Województwo śląskie to jeden z trzech regionów w Polsce, w których odnotowywane są największe wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Warto też przypomnieć, że obok ŚCCS, także w Szpitalu Miejskim przy ul. Zamkowej 4 w Zabrzu leczeni są chorzy na Covid-19 – funkcjonuje tu aktualnie dziewięćdziesiąt osiem miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym sześć łóżek respiratorowych.