Instytucje kultury pozostają zamknięte, ale zapraszają online

30.03.2021

Do 9 kwietnia miejskie instytucje kultury – Teatr Nowy w Zabrzu, kino Roma, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu – działają zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów i pozostają zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie przygotowały dla nas ciekawych propozycji, przy czym udostępniają ją online.

Wyjątkową niespodziankę przygotował dla swoich widzów Teatr Nowy w Zabrzu, który w ub. sobotę po raz pierwszy zaprezentował teatr telewizji. “Żywi ludzie” w reżyserii Zbigniewa Stryja, to film zrealizowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021. Występują w nim: Anuszka Konieczna, Jolanta Niestrój-Malisz, Dagmara Noszczyk, Joanna Pawińska-Romaniak, Renata Spinek, Grzegorz Cinkowski, Maciej Kaczor, Jarosław Karpuk, Konrad Kołakowski, Andrzej Kroczyński, Dariusz Niebudek, Jakub Piwowarczyk, Zbigniew Stryj , Krzysztof Urbanowicz, Marian Wiśniewski, Jan Woldan oraz gościnnie – Hanna Boratyńska.

Więcej na temat najnowszej produkcji Teatru Nowego w Zabrzu znajdziecie Państwo TUTAJ.

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zachęca do wzięcia udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Kreatywne Zabrze. Tematem przewodnim w tym roku jest “Radość”. Swoje fotografie możecie zgłosić w dwóch kategoriach: Miasto Zabrze oraz Open – szczegóły znajdziecie na stronie www.kreatywne-zabrze.pl

Kto nie zdążył zobaczyć prezentowanej w Galerii MOK wystawy “ART na stART” na żywo? Nic straconego – IV LO im. Mikołaja Reja w Zabrzu. W tym roku temat przewodni to „Moje strony – hajmat – małe ojczyzny”. 🎬 Film z wydarzenia będzie już wkrótce dostępny na Facebooku MOK w Zabrzu.

Na Facebooku Filharmonii Zabrzańskiej co niedzielę udostępniane są kolejne odcinki cyklu “Bajtel w Filharmonii on-line”. To już trzecia edycja programu muzycznego, który Filharmonia realizuje z myślą o najmłodszych słuchaczach od kwietnia ub. roku. Projekt ten skierowany jest głównie do dzieci kształcących się w szkołach podstawowych z terenu naszego miasta, które z powodu panującej pandemii nie mogą odwiedzić Filharmonii Zabrzańskiej osobiście podczas audycji muzycznych. Dzięki tym wyjątkowym audycjom muzycznym najmłodsi melomanii mają okazję dowiedzieć się m.in. o tym, czym charakteryzowały się kolejne epoki w historii muzyki, poznać sławnych kompozytorów, znane utwory muzyczne, a także szereg instrumentów muzycznych.

Sztolnia Królowa Luiza zachęca do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą kroszonkę. szczegóły – na Facebooku tej instytucji. Tam też prezentowany jest nowy cykl przygotowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pt. “Od kulis”, dzięki któremu mamy niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak wygląda praca w MGW od kuchni.

Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zachęca na swoim facebookowym profilu do wzięcia udziału w konkursie na logo nowego projektu, który już niebawem rozpocznie realizować w naszym mieście. Szczegóły oczywiście na Facebooku MBP Zabrze.