Zabrze przestrzenią rozwoju

Wideokonferencja z primatorem Opavy

25.03.2021

Dzisiaj, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik spotkała się w trakcie wideokonferencji z Tomášem Navrátilem, primatorem Opavy oraz Janą Foltysovą, kierownikiem Biura Primatora Opavy.

Rozmowa dotyczyła głównie obecnej sytuacji w obu miastach związanej z pandemią koronawirusa i jej skutków. W Opavie działa aktualnie sztab kryzysowy, a większość jej mieszkańców przeszła w tryb pracy zdalnej. Miasto stara się wspierać seniorów, zapewniając im obiady oraz pomagając rejestrować się na szczepienia. Sektorem, który szczególnie odczuwa wprowadzane restrykcje, jest kultura.

– Mieszkańcy miasta pozostają w jego granicach lub w najbliższej okolicy. Coraz bardziej daje się odczuć spadek nastrojów w związku z ograniczaniem kontaktów społecznych – zastępczą formą kontaktu pozostają kanały w mediach elektronicznych. Wszyscy z niecierpliwością czekają na miesiące letnie z nadzieją na poprawę sytuacji, licząc się jednak z możliwościami wprowadzania dalszych ograniczeń – stwierdził primator Opavy Tomáš Navrátil.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, że my również obserwujemy coraz więcej zachorowań, skupiamy się na szczepieniach seniorów i nauczycieli oraz rozumiemy potrzebę wprowadzanego obecnie lockdownu.

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano już dwukrotnie wizytę przedstawicieli Opavy w Zabrzu. Nie odbyła się również ubiegłoroczna edycja jesiennego sympozjum fotograficzno-socjologicznego pn. „Dziedzictwo przemysłowe w fotografii dokumentalnej”, które od sześciu lat organizowane jest w Zabrzu wspólnie ze znanym w całej Europie Instytutem Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

– Jestem pełna nadziei, iż wspomniane sympozjum odbędzie się, jeśli nie w tym, to w przyszłym roku. Jednocześnie już dzisiaj zapraszamy primatora wraz z delegacją Opavy do Zabrza na przyszłoroczne obchody 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich – stwierdziła podczas spotkania prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Mimo trudności z pewnością warto spotykać się on-line i rozmawiać na temat przyszłych planów, które będziemy mogli realizować, gdy pandemia ustąpi i będzie już tylko złym wspomnieniem.