Zabrze przestrzenią rozwoju

Ostatnia szansa by odwiedzić instytucje kultury

18.03.2021

W najbliższą sobotę, 20 marca, w życie wchodzą nowe obostrzenia, zgodnie z którymi ponownie zamknięte zostają teatry, kina, filharmonie, muzea czy też galerie sztuki. To więc ostatnie dni, kiedy możemy jeszcze odwiedzić te instytucje kultury. Czekają na nas m.in. Teatr Nowy w Zabrzu, Filharmonia Zabrzańska oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu.

W Teatrze Nowym dzisiaj i jutro wystawiona zostanie najnowsza sztuka – „Stosunki prawne” w reżyserii Zbigniewa Stryja. Artyści: Dorota Rusek-Binowska oraz Andrzej Kroczyński, wystąpią na Scenie Kameralnej.

“Witaj wiosno” to tytuł koncertu, na który już w najbliższy piątek zaprasza wszystkich melomanów Filharmonia Zabrzańska. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii przy ul. Park Hutniczy 7.

W repertuarze koncertu znajdą się dzieła różnych gatunków muzycznych, których powstanie i tematyka została zainspirowana tym okresem czasu w kalendarzu, który właśnie nadchodzi.

Usłyszymy m.in. I część I Symfonii C-dur „Wiosennej” Roberta Schumanna, walc „Odgłosy wiosny” Straussa, „Wiosenne kwiaty” Waldteufla, „La Primaverę” z Tryptyku botticeliańskiego Respighiego, „Srokę złodzieja” Rossiniego i inne….

Za pulpitem dyrygenckim, jak i przy mikrofonie tradycyjnie stanie dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej Sławomir Chrzanowski.

Jeszcze do jutra odwiedzić możemy również jedną z wystaw przygotowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu. W siedzibie placówki przy ul. Powstańców Śląskich 3 oglądać można wystawę prezentującą pamiątki i dokumenty dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód.

Na wystawie pt. “Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B” zaprezentowane zostały pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku  przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładami pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta. O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje właśnie najnowsza wystawa przygotowana przez pracowników Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej kuratorem jest Urszula Wieczorek.