Buk Janosch w Parku Hutniczym

12.03.2021

W ramach obchodów 90. urodzin Janoscha, popularnego autora bajek dla dzieci, w Parku Hutniczym odbyło się dzisiaj niecodzienne wydarzenie – zasadzono nowe drzewo: buk Janosch. To pierwsza z roślin, które będą sadzone na terenie Zabrza, na cześć honorowych obywateli tego miasta.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zaproszeni goście i szereg miłośników Janoscha uczciło w ten sposób artystę, który urodził się i wychowywał przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu.

– To piękny symbol i chyba najlepszy sposób, w jaki możemy uhonorować tak znakomitego obywatela naszego miasta – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Moją ulubioną bajką Janoscha jest „Ach, jak
cudowna jest Panama”, która w prosty, ale jakże doskonały sposób, pokazuje życie każdego człowieka. I wierzę, że właśnie to drzewo przez wiele lat, i dla wielu następnych pokoleń, będzie przypominać proste prawdy, o jakich Janosch pisał w swoich dziełach.

Dobór gatunku drzewa jest nieprzypadkowy – wybrał go osobiście sam jubilat, który jednak chciał nadać mu imię „Gorbaczow”. Organizatorzy przedsięwzięcia wspólnie jednak uznali, że tak zacna roślina sadzona na cześć wybitnego artysty powinna nosić właśnie jego miano.