Już jutro wraca ruch turystyczny na trasie wodnej Sztolni Królowa Luiza

05.03.2021

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym. Już od jutra będzie ją można na powrót zwiedzać po tym, jak została zamknięta w wyniku obostrzeń związanych z pandemią.

A co czeka tych, którzy postanowią się wybrać w wodną trasę? Opowieści o ludziach, dawnych czasach, miejscach i latach, w których Sztolnia powstała, działała i się zmieniała. 

Pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pokażą Ci, jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznasz trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury- żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką. Fragment podziemnych wyrobisk przejdziesz pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska. W Sztolni Królowa Luiza doświadczysz niezapomnianych wrażeń podczas niezwykłego spływu łodziami, na odcinku o długości ponad 1100 metrów, który kończy się w samym centrum Zabrza. W jego trakcie spotkasz legendarne dla Górnego Śląska postaci, takie jak Skarbnik czy Utopek. 

Zabierz dzieci, rodzinę, przyjaciół i wspólnie okryjcie miejsce pełne wrażeń.

Top 5 Trasy Wodnej:
– najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodziami 
– gra dźwięków i świateł, mroczne postacie
– podziemny załadunkowy port wodny
– żywioły w podziemiach – wdarcie wody i pożar w wyrobiskach
– natura w podziemiach – zielona roślinność pełna paproci i nacieki wapienne.

Więcej na: www.sztolnialuiza.pl