Wideokonferencja z zastępcą primatora Trnavy

03.03.2021

Dzisiaj, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik spotkała się w trakcie wideokonferencji z zastępcą primatora Trnavy Tiborem Pekarčíkiem. W trakcie rozmowy poruszono wiele problemów, którymi żyje obecnie zarówno Zabrze, jak i Trnava. Nie mogło wśród nich zabraknąć tematu panującej na świecie pandemii, ale też włodarze obu miast z nadzieją wybiegali w przyszłość planując współpracę na różnych płaszczyznach.

Sytuacja na Słowacji jest obecnie, jeśli chodzi o pandemię koronawirusa, bardzo trudna – kraj ten wchodzi od dzisiaj w bardzo twardy lockdown i najbliższe dwa tygodnie będą decydujące. Władze miasta są intensywnie zajęte tym tematem i uczestniczą w wielu spotkaniach komitetów kryzysowych.

Prezydent Zabrza zaznaczyła w trakcie wideokonferencji, że w Polsce sytuacja ciągle się waha i przechodzimy przez różne etapy walki z pandemią. Z jednej strony obserwujemy spontaniczne reakcje na otwieranie obiektów sportowych i kulturalnych, z drugiej – strach i obawy przed kolejnymi restrykcjami.

– Staramy się realizować zadania związane ze szczepieniami, ale podchodzimy też z dużą ostrożnością do pandemii i najbliższej przyszłości – komentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Lockdown ograniczył nas nie tylko w granicach państwa, ale także własnego podwórka. Należy jednak stale pamiętać, że nadal żyjemy razem w naszym europejskim domu. Trzymamy kciuki za naszych słowackich przyjaciół i jesteśmy z nimi myślami. Cieszymy się, że w tym trudnym momencie, dzięki spotkaniu on-line możemy wymienić się naszymi myślami i doświadczeniami.

Zastępca primatora Trnavy stwierdził m.in., że program szczepień dla wszystkich jest światełkiem w tunelu w walce z pandemią i wymaga on przyspieszenia. – Surowe obostrzenia, które są aktualnie wprowadzane na Słowacji, są niezbędne, a najbliższe dwa tygodnie będą dla naszego kraju kluczowe. Dziękuję za wsparcie, na jakie możemy liczyć ze strony Zabrza i Polski w tym niezwykle trudnym czasie – stwierdził zastępca primatora Trnavy Tibor Pekarčík.

Trnava położona jest w zachodniej Słowacji i jest jednym z najstarszych miast w tym kraju, a z powodu dużej ilości znajdujących się na jej terenie kościołów, często zwana jest także „słowackim Rzymem”.

Silnie uprzemysłowiona w XX wieku Trnava, w 1996 r. stała się stolicą nowo utworzonego regionu. W roku 2003 francuski koncern PSA Peugeot Citroën rozpoczął tu budowę dużej fabryki samochodów, co z pewnością przyśpieszyło dalszy rozwój miasta.

Umowa o współpracy między Trnavą a Zabrzem podpisana została 15 grudnia 1995 r. Natomiast 1 października 2005 r., podczas uroczystości Święta Miasta, w ramach programu Unii Europejskiej „Town Twinning” została ona przedłużona na czas nieokreślony.

Pomiędzy Zabrzem i Trnavą rozwinęła się szeroka współpraca, szczególnie na polu kulturalnym, sportowym, wymiany młodzieży i doświadczeń samorządowych. Młodzież z naszego miasta bierze udział w turniejach piłkarskich i tenisowych, zawodach straży pożarnych oraz turniejach służb mundurowych. Drużyny z Trnavy uczestniczą w podobnych turniejach w Zabrzu. Młodzież trnawska bierze udział w organizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego “Tygodniu Ziemi”.

W Trnavie występowała nasza Filharmonia Zabrzańska. Zabrze z kolei gościło kilkakrotnie chóry “Cantica nova” i “Tirnavia” na Zabrzańskich Spotkaniach Kolędowych i Zabrzańskich Spotkaniach Chóralnych. W ramach stoiska trnawskiego prezentowaliśmy nasze walory turystyczno-poznawcze na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Żylinie. Bardzo dobrze układają się kontakty pomiędzy szkołą rolniczą w Trnavie, a naszym Zespołem Szkół Spożywczych. Młodzież i nauczyciele z obu miast odwiedzają się wzajemnie, wymieniają doświadczenia, odbywają praktyki uczniowskie oraz organizują konkursy wiedzy na temat obu miast.

Więcej nt. współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Trnavą przeczytacie Państwo TUTAJ.