„Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B”

02.03.2021

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę prezentującą pamiątki i dokumenty dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Na wystawie pt. „Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B” zaprezentowane zostały pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku  przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładami pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta. O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje właśnie najnowsza wystawa przygotowana przez pracowników Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej kuratorem jest Urszula Wieczorek.