Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrze wybuduje schronisko dla bezdomnych zwierząt

24.02.2021

W zabrzańskim Ratuszu podpisana została dzisiaj umowa na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wykonawcą prac jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret Sp. z o.o. Sp. K. z Tychów. Nowoczesny obiekt zlokalizowany zostanie w Biskupicach przy ul. Bytomskiej.

Podpisy na umowie na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt w naszym mieście złożyli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjnego i Usługowego Concrent Sp. z o. o. Zbigniew Boczkowski. W spotkaniu udział wzięli również m.in.: prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Danuta Mikusz-Oslislo oraz kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Psitul mnie” Sandra Chylińska.

Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowania w dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, że niezbędne stało się wybudowanie nowej siedziby, która będzie spełniać standardy określone w przepisach prawa – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Koszt inwestycji to ponad 15 mln zł (15.177.759,71 zł) i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Planowany termin zakończenia budowy to koniec 2022 r. Nowe schronisko zlokalizowane zostanie przy ul. Bytomskiej na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmie powierzchnię 2.516,62 m2.

Nowy obiekt będzie nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Chcemy, aby pełnił on funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także był miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierząt domowych – powiedziała prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.

W ramach budowy nowego schroniska wykonane zostaną następujące elementy kompleksu:

 • dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2,  z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem;  
 • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami. Boksy rozplanowane na planie prostokąta o dł. 32,5m i szer. 12,6m, dach płaski, powierzchnia użytkowa 1.395,60 m2;
 • jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanego
  w technologii tradycyjnej. Kociarnia jest budynkiem na planie koła o średnicy 18 m i powierzchni użytkowej 101,5 m2; 
 • Jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny 230,19 m2. 
 • Drogi komunikacyjne z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

W dokumentacji projektowej nowego schroniska dla zwierząt przyjęto wiele proekologicznych rozwiązania technicznych, takich jak:

 • ogrzewanie obiektu zaprojektowane w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe 5-tej klasy na paliwo stałe, pozwalające na spalanie ekogroszku, drewna lub peletu o mocy 300 kW;
 • wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt;
 • jako wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano baterię dziewięciu kolektorów słonecznych;
 • przewidziano również ujęcie wód deszczowych z dachów  budynków schroniska wraz z retencją wody i instalacją „wody szarej”, która wykorzystywana będzie do mycia terenu, wybiegów dla zwierząt itp.

Przypomnijmy, że w Zabrzu działa od lat Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.