Współpraca pomiędzy Zabrzem a Rotherham wciąż się rozwija

11.02.2021

W tym roku mija czternaście lat od podpisania umowy o współpracy partnerskiej między Miastem Zabrze a angielskim Rotherham. Do tej pory realizowana była m.in. w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych, kultury, sportu oraz nawiązywania współpracy młodzieżowej. W trakcie dzisiejszej wideokonferencji, w której udział wzięła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, burmistrz Rotherham Jenny Andrews i radna Jeanette Mallinder, wspominano dotychczasowe doświadczenia i dotknięto wielu aktualnych tematów.

– W czasie wideokonferencji z burmistrz Jenny Andrews i radną Jeanette Mallinder rozmawialiśmy o sytuacji epidemicznej w Europie oraz realizowanych przez nas projektach podejmowanych w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Rozmawialiśmy także o ważnej roli edukacji, programach międzynarodowej wymiany młodzieży oraz praktykach zawodowych dla młodych ludzi. Nawiązaliśmy do wydarzeń kulturalnych i sportowych realizowanych w naszych miastach. Już dziś czekamy na możliwość podejmowania kolejnych inicjatyw.

Obie strony dzisiejszego spotkania wymieniły się m.in. informacjami odnośnie radzenia sobie z koronawirusem, wprowadzonych w naszych krajach restrykcji i realizowanym obecnie programie szczepień.

Prezydent Zabrza podkreśliła, że priorytetem dla władz samorządowych naszego miasta jest troska o seniorów i osoby w potrzebie, w tym podopiecznych domów pomocy społecznej. Jednocześnie nawiązała do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Chorego. Dodała również, że władze Miasta Zabrze starają się pomóc szczególnie dotkniętym skutkami pandemii przedsiębiorcom, w tym z branży gastronomicznej, opracowując dla nich miejskie ścieżki pomocy.

Rotherham to miasto powiatowe położone w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire, w północno-wschodniej Anglii, o powierzchni 286,54 km2. Liczy 252 tys. mieszkańców. Jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem, które w końcu XX wieku przebyło ogromną transformację, by odgrywać ważną rolę w ożywieniu tegoż hrabstwa. Posiada bogate dziedzictwo przemysłowe, ale rozwija również nowoczesną gospodarkę. Ponad połowę terenu powiatu Rotherham stanowią tereny wiejskie. Większość mieszkańców mieszka jednak w obszarach silnie zurbanizowanych, takich jak małe Wath, Dinnington czy duże centrum Rotherham i stanowi żywą mieszaninę kulturową.

Rotherham rozwinęło się z małego miasteczka do dużego centrum przemysłowego opartego na węglu i stali. Obecnie większość przemysłu z XIX i XX wieku zniknęła, aczkolwiek jest jeszcze huta w Aldwarke i kopalnia w Maltby. W latach 1995 – 2000 zainwestowano tu ok. 200 mln funtów i powstało ponad 10 tys. nowych miejsc pracy, wiele z nich w branży informatycznej, finansach oraz w sektorach technicznych. Rotherham stało się główną siedzibą licznych międzynarodowych firm.

Do pierwszej wizyty przedstawicieli Rotherham w Zabrzu doszło w lipcu 2007 roku. Została ona zorganizowana przez Andrew Hallama – dyrektora regionalnego Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej w Krakowie. Na prośbę prezydent Zabrza zaprosił on do nas reprezentantów tego angielskiego miasta, z którym Zabrze ma wiele wspólnego. Rotherham, podobnie jak Zabrze, ma przemysłowy rodowód ze znajdującymi się na jego terenie hutami i kopalniami. Celem pierwszej wizyty było podpisanie listu intencyjnego o współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy obydwoma miastami w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych, kultury, sportu oraz nawiązanie współpracy młodzieżowej. Nasi angielscy goście zwiedzili m.in. kopalnię Guido. Niedługo potem, bo już we wrześniu 2007 roku doszło do rewizyty. Rotherham zaprezentowało zabrzańskiej delegacji swój program rewitalizacji oraz tereny po byłych kopalniach i hutach. Przedstawiono również model funkcjonującego tam partnerstwa publiczno-prywatnego. Już wówczas właśnie podjęto rozmowy o wspólnym działaniu, także z miejscowymi przedsiębiorcami. Współpraca Brytyjskiej Izby Handlowej z zabrzańskim biznesem powinna z czasem doprowadzić do nowych inwestycji w Zabrzu.

Więcej nt. współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Rotherham przeczytacie Państwo TUTAJ.