Wideokonferencja z burmistrzem Rovereto

10.02.2021

Wprawdzie w tym roku minie dopiero rok od podpisania umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Zabrze, a włoskim Rovereto, jednak relacje pomiędzy tymi dwoma samorządami rozwijają się z powodzeniem już od ponad dziesięciu lat. Dzisiaj, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik spotkała się w trakcie wideokonferencji z burmistrzem Rovereto Francesco Valdugą i jego pełnomocnikiem ds. sportu i promocji regionu – Mario Bortotem. W trakcie rozmowy poruszono wiele problemów, którymi żyje obecnie zarówno Zabrze, jak i Rovereto. Nie mogło wśród nich zabraknąć tematu panującej na świecie pandemii, ale też włodarze obu miast z nadzieją wybiegali w przyszłość planując współpracę na różnych płaszczyznach.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wspomniała m.in. o wspaniałej wystawie włoskiego malarza Gianniego Turelli, która odbyła się w Muzeum Miejskim w Zabrzu, a burmistrz Francesco Valduga dodał, że to miejsce zrobiło na nim duże wrażenie. Prezydent zaprosiła burmistrza na Święto Miasta w 2022 r. – roku szczególnym, w którym Zabrze obchodzić będzie stulecie nadania praw miejskich. Z kolei Mario Bortot wspomniał o wymianie w dziedzinie sportu i odniósł się do Turniej Pokoju, który co roku odbywa się w Rovereto i podczas którego młodzież z Zabrza odnosi wielkie sukcesy. Poinformował, że niebawem w Rovereto otwarty zostanie nowy stadion i wyraził nadzieję, że wymiana sportowa między miastami rozszerzona zostanie o lekkoatletykę.

W trakcie dzisiejszej wideokonferencji prezydent Zabrza zwróciła też uwagę na fakt, iż pomimo restrykcji i wielu wyrzeczeń z tym związanych,  żyjemy jednak w czasach, o których nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć – odniosła się do obchodów Dnia pamięci ofiar masakr w fojbach  (wł. Massacri delle foibe), w których uczestniczył dzisiaj burmistrz Valduga.

Włodarze Zabrza i Rovereto odnieśli się również do pandemii i konsekwencji, jakie przyniosła ona reprezentowanym przez nich miastom. Dyskutowano m.in. nt. wprowadzonych w obu krajach obostrzeń i przebiegu akcji szczepień. Porównano też sytuację w szkolnictwie, odnosząc się do nauki zdalnej.

Rovereto to miejscowość położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga (Trentino Alto Adige), w prowincji Trydent (Trentino).
Powierzchnia gminy wynosi 50,99 km². Według danych na 31 lipca 2018 roku, gminę zamieszkiwało 40 044 osób

Relacje pomiędzy miastem Zabrze a włoskim Rovereto rozwijają się od ponad 10 lat. Współpraca obu miast obejmuje nst. obszary aktywności: edukację, kulturę, gospodarkę, turystykę, sport i medycynę.

Więcej nt. współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Rovereto przeczytacie Państwo TUTAJ.