Za nami wernisaż wystawy “Strefa Koloru” Ewy Zajler-Płatek

08.02.2021

6 lutego, w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 3, otwarta została autorska wystawa retrospektywna „Strefa Koloru”. Było to pierwsze wydarzenie tego typu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Autorka wystawy, Ewa Zajler-Płatek, ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (uzyskując dyplom na Wydziale Malarstwa w 1991 r.). Pracuje jako nauczyciel w szkolnictwie artystycznym, w tym w zabrzańskiej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, a także uczestniczką licznych ekspozycji zbiorowych.

W sobotnim wernisażu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Zabrzu Jan Pawluch, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu Ewa Dębowska, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, przewodniczacy Komisji Kultury i Dziedzictwa RM Zabrze Dariusz Walerjański oraz naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM w Zabrzu Dorota Szatters.

Jak zapewnia sama artystka, celem jej twórczości jest, aby jej obrazy “w uniwersalny, nieskomplikowany sposób za pomocą środków malarskich ukazywały to, co głęboko tkwi w każdym człowieku – pragnienie dobra i wolności, porozumienia z drugim człowiekiem, tęsknotę za tajemniczym, nieskończonym i doskonałym bytem, którego zaledwie przedsmak przeżywamy świadomie, tu i teraz“.

Ewa Zajler-Płatek ceni kontemplację i skupienie w sztuce, na tle której dynamika gestu ma wyraziste znaczenie. Swoje dzieła nierzadko buduje na zasadzie kontrapunktu, przesuwania akcentów. Pragnieniem artystki jest, aby jej sztuka “wprowadzała ład w duszach odbiorców, a jeśli niepokój – to tylko w sensie pozytywnym, skłaniającym do nadziei”.

Na wystawie, którą oglądać można do 7 marca br., zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac malarskich oraz rysunki.

Ważne! Do końca trwania wystawy „Strefa koloru” w każdy czwartek, o godz. 16.30 w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia na zwiedzających czekać będzie  Ewa Zajler Płatek, która zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po swojej ekspozycji.
Ze względu na warunki pandemii ilość zwiedzających musimy ograniczyć do 30 osób. Dlatego też pracownicy Muzeum Miejskiego w Zabrzu proszą o potwierdzenie chęci udziału w kuratorskim oprowadzaniu pod numerem telefonu: 32 777 05 01.

Foto: Muzeum Miejskie w Zabrzu