Wideokonferencja z nadburmistrzem Sangerhausen

05.02.2021

Inicjatywy i rozwiązania wprowadzone w czasie pandemii, sposoby radzenia sobie z konsekwencjami obostrzeń czy też modele pracy zdalnej i rotacyjnej w Polsce i w Niemczech to przykłady tematów, które poruszone zostały w trakcie dzisiejszej wideokonferencji, w której uczestniczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz nadburmistrz Sangerhausen Sven Strauß.

W kontekście zbliżającego się jubileuszu 100-lecia praw miejskich Zabrza prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, że Zabrze wcześniej było największą wsią w Europie. Dziś jest natomiast jednym z największych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Mimo trwającej już blisko rok pandemii podejmujemy wiele działań i inwestycji, ale brakuje nam bezpośrednich spotkań z przyjaciółmi – dodała prezydent Zabrza.

Sangerhausen położone jest w południowej części kraju związkowego Saksonia-Anhalt w środkowych Niemczech, około 50 km na zachód od Halle, u stóp gór Harz. Miasto liczy obecnie 31 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 150 km2.

Chlubą Sangerhausen jest największe na świecie Rosarium Europejskie, które na powierzchni 15 ha gromadzi ponad 8500 gatunków róż. Jest ono także, obok zabytkowej Kopalni Łupków Miedzi, największą atrakcją turystyczną miasta. W 2008 r. Sangerhausen przekazało 200 róż z Rosarium Europejskiego, które uroczyście zasadzono przed Urzędem Stanu Cywilnego w Zabrzu. Podarowane Zabrzu kwiaty rosną również przed zabrzańskim Ratuszem oraz oczywiście w Miejskim Ogrodzie Botanicznym.

Umowa o współpracy i partnerstwie między Zabrzem a Sangerhausen podpisana została w 1983 roku. W roku 1998 została ona przeredagowana i powtórnie podpisana.

Od wielu lat młodzież z Sangerhausen odwiedza nasze miasto, a młodzież zabrzańska (z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, a także z III LO) odwiedza rówieśników z Niemiec.

Władze Zabrza odwiedzają Sangerhausen szczególnie w czasie trwania “Święta Róż” oraz innych ważnych wydarzeń, podobnie goście z Sangerhausen na zaproszenie władz miasta odwiedzają Zabrze. Z Sangerhausen otrzymaliśmy w darze samochód sanitarny, który był wykorzystywany do oczyszczania miasta.

W 2004 r. zainicjowana została współpraca pomiędzy szkołami podstawowymi Zabrza i Sangerhausen. W roku 2005 miały miejsce koncerty uczniów szkół muzycznych Zabrza w Sangerhausen i Sangerhausen w Zabrzu, połączone z obchodami świąt miast.
Przedstawicielka spółki Miasto Górnictwa i Róż Sangerhausen wzięła udział w IV i V edycji zabrzańskiej międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce wykorzystania dziedzictwa przemysłowego dla rozwoju turystyki.

Sangerhausen i Zabrze działają też wspólnie na rzecz promocji zabytkowych kopalń i innych interesujących obiektów turystycznych znajdujących się na ich terenie.

Od 2007 roku młodzież z Sangerhausen uczestniczy w odbywającym się w Zabrzu Międzynarodowym Festiwalu Rysowania.

We wrześniu 2016 roku przedstawiciele Zabrza uczestniczyli w odbywających się wówczas w Sangerhausen Dniach Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt z udziałem m.in. premiera landu dr Reinera Haseloffa.

Więcej nt. współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Sangerhausen przeczytacie Państwo TUTAJ.