Współpraca między Zabrzem a Zahlé w dobie pandemii

04.02.2021

W tym roku mija 14 lat od podpisania umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Zahlé – trzecim co do wielkości miastem Republiki Libańskiej. Wprawdzie panująca blisko od roku na świecie pandemia utrudnia bezpośrednie kontakty między mieszkańcami naszych miast, ale zabrzański samorząd stara się wspierać Libańczyków w trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej, w której obecnie się znaleźli. M.in. o możliwych formach pomocy rozmawiała dzisiaj prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik w trakcie wideokonferencji z merem Zahlé Asaadem Zoghaibem.

Liban boryka się dzisiaj z wieloma problemami zarówno o podłożu ekonomicznym, jak i społecznym. Graniczy z Syrią, gdzie trwa wojna; mierzy się z konsekwencjami ubiegłorocznego wybuchu, do którego doszło w Bejrucie, a równocześnie jest mocno dotknięte epidemią.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zapewniła mera Asaada Zoghaiba o zrozumieniu dla trudnej sytuacji, w której znajduje się Zahlé i poprosiła o wskazówki, jaka forma wsparcia byłaby najbardziej wskazana, dodając równocześnie, że Miasto Zabrze pracuje nad udzieleniem pomocy.

Zahlé to trzecie co do wielkości miasto Republiki Libańskiej, stolica Gubernatorstwa Bekaa, oddalona około 50 km od Bejrutu, o powierzchni 19,8 km2. Liczy 150 tys. mieszkańców i jest jedynym dużym miastem na Bliskim Wschodzie, którego większość mieszkańców stanowią chrześcijanie.

Umowę o partnerstwie Zabrze podpisało z Zahlé 8 października 2007 roku. Zakłada ona współpracę w nst. dziedzinach: doskonalenie działań administracji miejskiej, urbanistyce i rozwoju infrastruktury, opiece społecznej i zdrowotnej, nauce i oświacie, kulturze, sporcie i turystyce, a także wymianę gospodarczą, wzajemne wizyty z okazji uroczystości okolicznościowych ważnych w życiu obydwu miast.

Więcej nt. współpracy pomiędzy Zabrzem a Zahlé przeczytacie Państwo TUTAJ.