Zabrzańskie muzea już otwarte!

03.02.2021

Od 1 lutego muzea i galerie sztuki po długiej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, wznowiły swoją działalność. Również zabrzańskie muzea otwarły się dla zwiedzających. – Bardzo się cieszymy, że znowu będziemy mogli pokazywać nasze zbiory oraz  prowadzić działalność edukacyjną i popularyzatorską. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego – komentują muzealnicy.

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do odwiedzenia wystawy „Parki w przedwojennym Zabrzu”, która jest już dostępna dla zwiedzających w siedzibie przy ul. Powstańców Śląskich 3. Od 7 lutego można będzie podziwiać twórczość Ewy Zajler-Płatek na wystawie „Strefa koloru”, która prezentowana będzie w Galerii Muzeum Café Silesia przy ul. 3 Maja 6.

Natomiast jeszcze tylko dzisiaj można zwiedzać wystawę „Zabrze malowane pędzlem i obiektywem” w muzealnej Galerii Café Silesia.

Swoje podwoje otwiera również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – już od najbliższej soboty (6 lutego) czynna będzie Podziemna Trasa Rodzinna w Sztolni Królowa Luiza – to propozycja skierowana przede wszystkim do najmłodszych. To oferta łącząca edukację i zabawę z aktywnym zwiedzaniem kopalni. W programie wędrówka podziemnym labiryntem górniczych korytarzy, podczas której dzieci i ich rodzice poznają niesamowity świat śląskich legend tropiąc ślady Skarbnika, obserwują pracę czynnych maszyn górniczych (w tym spotkanie z 22-tonowym gigantem), wspólnie rozwiązują przygotowane na trasie zadania, a dzięki atrakcyjnym pokazom multimedialnym zdobywają i poszerzają swoją wiedzę. Finałem zwiedzania jest przejazd kolejką górniczą Karlik.

Pracownicy MGW zadbali o każdy szczegół, aby zwiedzający poczuł się komfortowo i bezpiecznie. Zwiedzanie będzie możliwe w małych grupach do 10 osób. Istnieje również możliwość wykupienia indywidualnej wycieczki rodzinnej.  

Zrobiliśmy wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, stosując się do wszystkich wytycznych. Jestem pewny, że każdy miło i rodzinnie spędzi tutaj czas. Nasze podziemia to naprawdę miejsce warte odkrycia! – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Rezerwacji biletu można dokonać od 3 lutego telefonicznie pod nr telefonu (32) 271 40 77 oraz online pod adresem https://bilety.kopalniaguido.pl. Wszystkie szczegóły dotyczące oferty znajdują się na stronie sztolnialuiza.pl.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych działań, związanych z ponownym uruchomieniem zabrzańskich muzeów będziemy przekazywać na bieżąco.