Wideokonferencja z nowym merem Seclin

03.02.2021

3 lutego odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik z nowym merem francuskiego miasta partnerskiego Seclin – François-Xavier Cadart. W spotkaniu wziął również udział dyrektor generalny Wilfrid Tocque. Ze względu na panującą pandemię spotkanie odbyło się on-line.

Prezydent Zabrza Małgorzata Manka-Szulik wyraziła radość ze spotkania i nadzieję na dalszą realizację wspólnych projektów, w tym m.in. kulturalnych, sportowych, społecznych, edukacyjnych oraz dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym. Podziękowała za dotychczasowe 34 lata partnerstwa pomiędzy Zabrze a Seclin.

François-Xavier Cadart zapewnił o chęci dalszej współpracy i podkreślił jak ważna jest ciągła wymiana doświadczeń na szczeblu międzynarodowym między samorządami. Podkreślił, że zarówno Polska, jak i Francja były mocno dotknięte skutkami II wojny światowej i że do dzisiaj o tych doświadczeniach nie możemy zapomnieć. Zaznaczył też, jak ważna jest w dzisiejszych czasach wolność i współpraca europejska.

Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła wagę kontaktów i relacji międzynarodowych, niezbędnych do dalszej budowy wspólnego europejskiego domu.

Seclin znajduje się na północy Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, który poprzez przemysł górniczy jest kulturowo zbliżony do Śląska. To między innymi dzięki tym podobieństwom współpraca z miastem liczącym około 12 tysięcy mieszkańców i zajmującym 1742 hektary jest tak bogata. Seclin zajmuje uprzywilejowaną pozycję geograficzną, gdyż położone jest w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych takich jak: kolej SNCF, autostrada A1 i lotnisko w Lille – Lesquin. Stąd też miasto nazywane jest często południowymi drzwiami Lille. Zespół miejski Lille liczy 1 143 125 mieszkańców i jest to jedna z największych aglomeracji miejskich we Francji.

Seclin ma swoją specjalną strefę ekonomiczną. Została ona utworzona w 1970 r. i stanowi najważniejsze pole działalności ekonomicznej regionu. Znajduje się tam 170 firm różnej wielkości, które koncentrują się na wielu rodzajach działalności ekonomicznej. Można znaleźć tam firmy specjalizujące się w inżynierii informatycznej, obróbce materiałów, dystrybucji, handlu, transporcie i inne.

2 grudnia 1987 r. władze miasta Zabrze oraz władze miasta Seclin wyraziły wspólną wolę współpracy, wzajemnej przyjaźni i chęć wymiany wiedzy i doświadczeń. Poprzez podpisanie umowy o partnerstwie współpraca rozwijała się głównie w dziedzinach kultury, edukacji i sportu. Z czasem poszerzyła się o tematy związane z turystyką, zarządzaniem zasobami ludzkimi i problemami społecznymi.

Więcej informacji nt. współpracy partnerskiej pomiędzy Zabrzem a Seclin znajdziecie Państwo TUTAJ.